poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Za nami kolejny spadkowy tydzień dla unijnych zbóż i rzepaku

spot_img

W Paryżu przez większość minionego tygodnia kontrakty na pszenicę, kukurydzę i rzepak kontynuowały spadki notowań. W konsekwencji kukurydza i marcowy termin pszenicy (seria grudniowa zbliża się do wygasania i jest mało wiarygodna) zaliczyły w czwartek (24.11.2022) swoje kilkumiesięczne minima.

W tym roku pogoda sprzyja kanadyjskim uprawom pszenicy i rzepaku

Piątek przyniósł spore odbicie notowań paryskich kontraktów (za giełdą w Chicago), które ograniczyły skalę tygodniowej przeceny. Najbliższa seria kukurydzy zamknęła tydzień ceną 304 eur/t, czyli 2,75 euro (-0,9%) niżej niż tydzień wcześniej. Pszenica z dostawą w marcu 2023 potaniała w skali tygodnia 2 euro do 318,5 eur/t.

Dalsze umocnienie euro względem dolara pogarsza perspektywy unijnego eksportu i wywiera presję na wyceny kontraktów w Paryżu. Kurs eurodolara przekroczył w czwartek 1,04 dolara za euro i był najwyższy od początku lipca tego roku. Jednocześnie bezpieczny korytarz zbożowy funkcjonuje, dostarczając na rynek ukraińskie zboża, a rosyjski eksport pszenicy rośnie.

Unijny rzepak stracił w skali tygodnia ponad 20 euro do 590 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. W minioną środę kontrakt ten zaliczył dwumiesięczny dołek z ceną 585 eur/t. Notowania rzepaku spadają w Paryżu pod presją silnego importu i taniejącej ropy.

Od początku sezonu 2022/23 kraje UE sprowadziły 2,61 mln ton nasion rzepaku w porównaniu do 1,83 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Oznacza to wzrost o 38% r/r. Presję spadkową na ceny rzepaku wywiera też taniejąca ropa i nowe obostrzenia covidowe wprowadzane w Chinach, które zmniejszają popyt na paliwa i biodiesel wytwarzany z nasion oleistych.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste – zamknięcie z 25.11.2022:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x