wtorek, 6 czerwca, 2023

Ukraina wyśle 60 statków ze zbożem do krajów cierpiących głodem

W sobotę w Kijowie odbyła się konferencja „Grain from Ukraine – bravery feeds planet” („Ziarno z Ukrainy – odwaga karmi planetę”) . Ukraińska Inicjatywa Żywnościowa ma na celu przezwyciężenie kryzysu żywnościowego w krajach afrykańskich. Na pierwszym szczycie zebrano 150 milionów dolarów od ponad 20 uczestniczących krajów i UE.

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem opuścił port Odessy

Polska przeznaczy 20 mln euro na realizację projektu, zadeklarował obecny ma konferencji premier Morawiecki. Dla porównania Francja zadeklarowała kwotę 6 mln euro na sfinansowanie dostaw ukraińskich zbóż.

Prezydent Ukrainy oświadczył, że celem inicjatywy jest wysłanie co najmniej 60 statków ze zbożem z ukraińskich portów do krajów najbardziej dotkniętych brakiem żywności, które wymagają natychmiastowego wsparcia. Prezydent Ukrainy wskazał, że chodzi o takie kraje jak Etiopia, Sudan, Somalia, Kongo czy Jemen.

60 statków zapewni stabilność żywnościową dla miliona osób przez okres roku, to jest znaczny wkład w globalną stabilność – powiedział prezydent Zełenski.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: UKRINFORM

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x