środa, 20 października, 2021
spot_img

Wyłudzono miliony z gostyńskiej spółdzielni mleczarskiej?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Jak podaje Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Policjanci z poznańskiej KWP w porozumieniu z miejscową Prokuraturą Okręgową zatrzymali kolejne osoby zamieszane w tzw. aferę mleczną. Zarzuty usłyszało jedenaście kolejnych osób. Wśród zatrzymanych są zarówno rolnicy dostarczający mleko, jak i pracownicy spółdzielni. Zatrzymany został także członek rady nadzorczej tej instytucji.

 

Dolewali wodę i zawyżali wskazania?

Proceder miał polegać między innymi na dolewaniu do mleka wody i zawyżaniu w ten sposób ilości dostarczanego mleka. Druga metoda polegała na zafałszowywaniu wskazań urządzeń pomiarowych i sztucznym zawyżaniu ilości odbieranego mleka. Spółdzielnia wypłacała rolnikom wyższe kwoty niż powinna. Rolnicy potem dzielili się nadwyżką z nieuczciwymi pracownikami spółdzielni.

Według informacji zebranych przez policjantów podejrzani powiązani w różnych konfiguracjach personalnych mogli działać w ten sposób nawet kilka lat. Straty wyrządzone spółdzielni mogą sięgnąć kilku milionów złotych.

 

Trop z ubiegłego roku

Postępowanie karne w tej sprawie jest prowadzone od połowy ubiegłego roku. We wrześniu 2019 r. zarzuty zostały przedstawione pierwszym zatrzymanym. Dotychczas materiały dowodowe i zarzuty objęły łącznie dwadzieścia dwie osoby.

Większość osób podejrzanych w tej sprawie przyznała się do oszustwa. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 10 lat więzienia. I choć KWP w Poznaniu nie podaje nazwy konkretnej Spółdzielni Mleczarskiej, to regionalne media informują, że sprawa dotyczy Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Sprawa jest rozwojowa.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu
Foto: Pixabay 

Nowy Prezes Polskiej Izby Mleka o roli organizacji branżowej

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
592ObserwującyObserwuj
8,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły