niedziela, 7 marca, 2021

Nowy Prezes Polskiej Izby Mleka o roli organizacji branżowej

-REKLAMA-
-REKLAMA-

6 lipca 2020 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu Polskiej Izby Mleka IV kadencji.
Siedmioosobowe kolegium zadecydowało, że przez najbliższe pięć lat funkcję Prezesa PIM sprawował będzie Edward Bajko. (Prezes Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek). Funkcje Wiceprezesów powierzono: Dariuszowi Sapińskiemu (SM Mlekovita) i Zbigniewowi Kalinowskiemu (OSM Piątnica). Natomiast Członkami Zarządu Polskiej Izby Mleka zostali: Grzegorz Gańko (OSM Sierpc) i Peter Knauer (Hochland Polska Sp. z o. o.). Na funkcję Skarbnika Polskiej Izby Mleka wybrano Pawła Pasternaka (SM Mlekpol). A Sekretarzem  Polskiej Izby Mleka  została Agnieszka Maliszewska (Dyrektor Polskiej Izby Mleka).

 

Skuteczny lobbing i fachowcy

Nowy Prezes Polskiej Izby Mleka Edward Bajko uważa, że rola organizacji branżowej, takiej jak PIM jest bardzo ważna i istotna. A najlepsze jej narzędzie to skuteczny i rzeczowy lobbing.

– Skuteczność wymaga koncentracji na celach strategicznych, istotnych dla całej branży. Dzisiaj pewnym problemem jest duża różnorodność organizacji mleczarskich, która sama w sobie nie jest zła, natomiast fakt, że choćby w rozmowach z ministrem rolnictwa nie mówimy jednym głosem prowadzi do obniżenia skuteczności naszych działań – wyjaśnia Prezes Bajko.

Dodajmy, że obecnie w branży mleczarskiej funkcjonuje pięć różnych związków a Prezes Edward Bajko stawia na szczerą rozmowę pomiędzy konkretnymi fachowcami i inicjowanie branżowych kontaktów którego konsekwencją będzie równorzędny dialog i wspólne działanie.

 

Stabilność i eksport

Nowy Prezes Polskiej Izby Mleka do branżowych priorytetów zalicza utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności w eksporcie nadwyżek produktów mleczarskich. Kluczowa jest też pozycja Polski jako eksportera. Nawet dla tych podmiotów, które nie zajmują się eksportem, a to dlatego jak mówi Prezes PIM, że rynek wewnętrzny nie wchłonie całej polskiej produkcji mleka. Prezes Bajko podkreśla, że swobodna wymiana handlowa jest kwestią najwyższej wagi, a nawet jak to ujął: „to kwestia życia i śmierci”. Dużym zagrożeniem są natomiast wzmagające się na Świecie nastroje protekcjonistyczne.

Kim jest Prezes Edward Bajko?

Nowy Prezes Polskiej Izby Mleka Edward Bajko jest absolwentem Wydziału Technologii Żywności Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Ukończył też podyplomowe studia z zakresu zarządzania funduszami Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Od początku swojej kariery zawodowej, czyli od ponad 30 lat, związany jest ze  Spółdzielczą Mleczarnią Spomlek w Radzyniu Podlaskim. Zawodowego doświadczenia nabierał pracując tam na stanowiskach: kierownika zmiany, kierownika działu produkcji, głównego mechanika – szefa działu technicznego.
Później, przez kolejne 20 lat, sprawował funkcję wiceprezesa, odpowiedzialnego m.in. za produkcję, inwestycje i dział techniczny. A w 2008 roku powierzono Edwardowi Bajko stanowisko Prezesa SM Spolmlek. Pod jego kierownictwem spółdzielnia stawiała na rozwój organiczny i konsolidacje.  Fundamentalną decyzją było tez wyprofilowanie zakresu pracy spółdzielni na produkcję serów. Ponadto, w ciągu ostatnich 12 lat SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim na prawach spółdzielczych przejął dwie mleczarnie – Elbląską Spółdzielnię Mleczarską oraz Chojnicką Spółdzielnię Mleczarską. Do osiągnięć Prezesa i Spółdzielni zaliczyć można również gruntowną modernizację obydwu zakładów, blisko czterokrotnie zwiększenie przychodów oraz budowę dwu silnych marek żółtych serów: Serenady i Skarbów Serowara. W konsekwencji Spomlek zalicza się do grupy najsilniejszych graczy na polskim rynku mleczarskim. Jest też liderem w kategorii producentów serów długo dojrzewających. Spolmlek to również czołowy producent proszków serwatkowych z zaawansowanym technologicznie przerobem.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i fot.: Polska Izba Mleka

MRiRW publikuje listy importowe surowców – mleczarnie odpowiadają

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Dawno nie widziane obniżki zawitały na rynek wołowiny

W minionym tygodniu ceny byków poszły w dół.  Stabilną pozycję udało się utrzymać jedynie za krowy. Na spadki cen wpłynęły między innymi duże dostawy bydła...

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,690SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły