poniedziałek, 26 października, 2020
- REKLAMA -

Nowy Prezes Polskiej Izby Mleka o roli organizacji branżowej

-REKLAMA-
-REKLAMA-

6 lipca 2020 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu Polskiej Izby Mleka IV kadencji.
Siedmioosobowe kolegium zadecydowało, że przez najbliższe pięć lat funkcję Prezesa PIM sprawował będzie Edward Bajko. (Prezes Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek). Funkcje Wiceprezesów powierzono: Dariuszowi Sapińskiemu (SM Mlekovita) i Zbigniewowi Kalinowskiemu (OSM Piątnica). Natomiast Członkami Zarządu Polskiej Izby Mleka zostali: Grzegorz Gańko (OSM Sierpc) i Peter Knauer (Hochland Polska Sp. z o. o.). Na funkcję Skarbnika Polskiej Izby Mleka wybrano Pawła Pasternaka (SM Mlekpol). A Sekretarzem  Polskiej Izby Mleka  została Agnieszka Maliszewska (Dyrektor Polskiej Izby Mleka).

 

Skuteczny lobbing i fachowcy

Nowy Prezes Polskiej Izby Mleka Edward Bajko uważa, że rola organizacji branżowej, takiej jak PIM jest bardzo ważna i istotna. A najlepsze jej narzędzie to skuteczny i rzeczowy lobbing.

– Skuteczność wymaga koncentracji na celach strategicznych, istotnych dla całej branży. Dzisiaj pewnym problemem jest duża różnorodność organizacji mleczarskich, która sama w sobie nie jest zła, natomiast fakt, że choćby w rozmowach z ministrem rolnictwa nie mówimy jednym głosem prowadzi do obniżenia skuteczności naszych działań – wyjaśnia Prezes Bajko.

Dodajmy, że obecnie w branży mleczarskiej funkcjonuje pięć różnych związków a Prezes Edward Bajko stawia na szczerą rozmowę pomiędzy konkretnymi fachowcami i inicjowanie branżowych kontaktów którego konsekwencją będzie równorzędny dialog i wspólne działanie.

 

Stabilność i eksport

Nowy Prezes Polskiej Izby Mleka do branżowych priorytetów zalicza utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności w eksporcie nadwyżek produktów mleczarskich. Kluczowa jest też pozycja Polski jako eksportera. Nawet dla tych podmiotów, które nie zajmują się eksportem, a to dlatego jak mówi Prezes PIM, że rynek wewnętrzny nie wchłonie całej polskiej produkcji mleka. Prezes Bajko podkreśla, że swobodna wymiana handlowa jest kwestią najwyższej wagi, a nawet jak to ujął: „to kwestia życia i śmierci”. Dużym zagrożeniem są natomiast wzmagające się na Świecie nastroje protekcjonistyczne.

Kim jest Prezes Edward Bajko?

Nowy Prezes Polskiej Izby Mleka Edward Bajko jest absolwentem Wydziału Technologii Żywności Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Ukończył też podyplomowe studia z zakresu zarządzania funduszami Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Od początku swojej kariery zawodowej, czyli od ponad 30 lat, związany jest ze  Spółdzielczą Mleczarnią Spomlek w Radzyniu Podlaskim. Zawodowego doświadczenia nabierał pracując tam na stanowiskach: kierownika zmiany, kierownika działu produkcji, głównego mechanika – szefa działu technicznego.
Później, przez kolejne 20 lat, sprawował funkcję wiceprezesa, odpowiedzialnego m.in. za produkcję, inwestycje i dział techniczny. A w 2008 roku powierzono Edwardowi Bajko stanowisko Prezesa SM Spolmlek. Pod jego kierownictwem spółdzielnia stawiała na rozwój organiczny i konsolidacje.  Fundamentalną decyzją było tez wyprofilowanie zakresu pracy spółdzielni na produkcję serów. Ponadto, w ciągu ostatnich 12 lat SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim na prawach spółdzielczych przejął dwie mleczarnie – Elbląską Spółdzielnię Mleczarską oraz Chojnicką Spółdzielnię Mleczarską. Do osiągnięć Prezesa i Spółdzielni zaliczyć można również gruntowną modernizację obydwu zakładów, blisko czterokrotnie zwiększenie przychodów oraz budowę dwu silnych marek żółtych serów: Serenady i Skarbów Serowara. W konsekwencji Spomlek zalicza się do grupy najsilniejszych graczy na polskim rynku mleczarskim. Jest też liderem w kategorii producentów serów długo dojrzewających. Spolmlek to również czołowy producent proszków serwatkowych z zaawansowanym technologicznie przerobem.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i fot.: Polska Izba Mleka

MRiRW publikuje listy importowe surowców – mleczarnie odpowiadają

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowy tydzień bez przymrozków [POGODA]

Nowy tydzień to przeważnie podział na ciepły i dość słoneczny wschód, południe i centrum oraz zimny i chmurny zachód i północ kraju.

Zaliczki na dopłaty: ilu rolników otrzymało pieniądze?

W pierwszym tygodniu wypłat zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 rok Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała...

Front już w sobotę po południu opuści cały kraj

W nocy dzięki dużej ilości chmur będzie ciepło. Przeważnie nie mniej niż 9/10 stopni. Na południu i w centrum nawet nie mniej...

Śledź nas

18,281FaniLubię to
350ObserwującyObserwuj
3,920SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Nowy tydzień bez przymrozków [POGODA]

Nowy tydzień to przeważnie podział na ciepły i dość słoneczny wschód, południe i centrum oraz zimny i chmurny zachód i północ kraju.

Zaliczki na dopłaty: ilu rolników otrzymało pieniądze?

W pierwszym tygodniu wypłat zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2020 rok Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała...

Front już w sobotę po południu opuści cały kraj

W nocy dzięki dużej ilości chmur będzie ciepło. Przeważnie nie mniej niż 9/10 stopni. Na południu i w centrum nawet nie mniej...

Zmniejszono zasięg niebieskich stref. W jakich gminach zniesziono ograniczenia?

Aż 60 gmin w województwach: lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim uwolniono z „niebieskiej strefy” zagrożenia ASF. Uwzględniając dotychczasowe zmiany w regionalizacji, w tym...

Oleje w ciągniku

Wymiana oleju jest zaliczana do standardowych czynności obsługowych. Jednak postęp w konstrukcjach ciągników wymusił również wprowadzenie nowych rodzajów olejów.