czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Wybór Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa

spot_imgspot_img

Zielone światło dla Janusza Wojciechowskiego

We wtorek, 8 października 2019 roku, Janusz Wojciechowski, polski prawnik, polityk i sędzia, prezes Najwyższej Izby Kontroli (w latach: 1995–2001), Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (II i IV Kadencji), Poseł do Parlamentu Europejskiego (V, VI, VII, VIII Kadencji), Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (w latach: 2004-2005), po drugim wysłuchaniu, uzyskał jednogłośną rekomendację do objęcia stanowiska Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi – członka Komisji Europejskiej.

 

Proces wyboru

Zgodnie z procedurą wyboru, kandydatów na kompetencyjne stanowiska Europejskich Komisarzy, uzgadnia Przewodnicząca Komisji Europejskiej z  przedstawicielami Państw członkowskich UE. Przy czym, każde z Państw może zaproponować tylko jednego kandydata na komisarza. W omawianym przypadku, konkurentami Janusza Wojciechowskiego byli dwaj kandydaci z: Węgier i Rumunii. Jednakże ich aplikacje zostały odrzucone przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego.
Zgodnie z procedurą wyboru, w dalszej kolejności, kandydaci mają obowiązek zaprezentować członkom właściwych komisji w Parlamencie Europejskim (w tym przypadku są to komisje: rolnictwa i środowiska), swoją koncepcję działań. Janusz Wojciechowski ma już ten etap za sobą. Pierwsze, odbywające się w języku angielskim wysłuchanie, nie przekonało uczestniczących w nim, europejskich urzędników. Natomiast drugie, już w języku polskim, zaowocowało jednogłośną akceptacją jego kandydatury.

Głosowanie w europarlamencie

Na obecnym etapie, Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego ma obowiązek wydać oficjalną opinię na temat kandydata. Następnie, zgodnie z procedurą wyboru, Parlament Europejski głosować będzie nad votum zaufania dla całego składu nowej Komisji Europejskiej. Głosowanie odbędzie się 23 października 2019 roku, w Strasburgu.
Po przyjęciu parlamentarnego votum, nowa Komisja, zyskać musi jeszcze  akceptację, co najmniej połowy członków Rady Europejskiej, czyli gremium składającego się z premierów lub prezydentów państw członkowskich oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej.
Dopiero wówczas będzie można mówić o wyborze.
Przy czym, Janusz Wojciechowski, po zakończeniu wyżej opisanego procesu, będzie pierwszym w historii Polakiem, sprawującym funkcję Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Zakres zadań eurokomisarza ds. rolnictwa

Do zadań Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi m.in. należy: opracowanie i realizacja polityki Komisji w zakresie wspierania rolników przy pracach i działaniach służących produkcji oraz dostarczaniu wystarczającej ilości bezpiecznej żywności (wytwarzanej zgodnie z normami UE, dotyczącymi: zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt, identyfikowalności itp.).
Kolejna płaszczyzna działania Komisarza, to zapewnianie przedsiębiorstwom rolnym stabilizującego wsparcia finansowego w przypadku zaburzeń funkcjonowania gospodarki.
Następne zadania to: ułatwianie inwestycji w nowoczesny, zrównoważony sektor rolnictwa; podejmowanie działań na rzecz zachowania dobrze funkcjonujących społeczności wiejskich o zróżnicowanej gospodarce, a także tworzenie i utrzymanie miejsc pracy w całym łańcuchu produkcji żywnościowej.

O wyborze Janusza Wojciechowskiego na stanowisko Europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, informować będziemy, po zamknięciu wyżej opisanej, administracyjnej procedury.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: www.ec.europa.eu
Foto: Pixabay

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników