wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Więcej polskich produktów rolnych trafi na rynek wietnamski!

spot_img

Polska żywność podbija świat. Azja rozkochała się w naszych produktach rolnych. Wietnam zyska większą obecność polskich produktów rolno-spożywczych. Co dokładnie trafi na wietnamski rynek?

Wietnam jest strategicznym partnerem handlowym Polski

MRIRW udało się w delegację z udziałem sekretarza stanu Lecha Kołakowskiego do Wietnamu. Celem spotkań była intensyfikacja relacji z ważnym dla Polski partnerem handlowym. Wiceminister Kołakowski podkreślił znaczenie finalizacji procedur w zakresie dostępu do wietnamskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych (wołowiny, gęsi, kaczek, borówki), zaznaczając, że stronie polskiej zależy na finalizacji prac w tym zakresie do końca 2022 r.

“Rozwój i płynność wymiany handlowej to jeden z ważnych elementów bezpieczeństwa żywnościowego. Nie sposób dzisiaj nie wspomnieć o obawach związanych z widmem niedoborów żywności, spowodowanych pandemią COVID-19 oraz trwającymi konfliktami zbrojnymi. Problemy te pokazują, jak ważne jest otwieranie nowych rynków, wzmacnianie wymiany handlowej, utrzymywanie łańcuchów dostaw oraz podejmowanie wszelkich inicjatyw przeciwdziałającym niedoborom żywności” – zauważył wiceminister Kołakowski.

Odnosząc się do słów strony polskiej, wiceszef resortu rolnictwa Wietnamu zgodził się z oceną wiceministra Kołakowskiego co do kwestii bezpieczeństwa żywnościowego i dodał, że liczy na większą obecność polskich produktów rolno-spożywczych w Wietnamie. Podkreślił także wzajemne możliwości wynikające z członkostwa Polski w UE i Wietnamu w ASEAN.

Więcej polskiej żywności trafi do Wietnamu

W wyniku przeprowadzonych negocjacji ustalono:

  • zakończenie w 2022 r. procedury otwarcia rynku wietnamskiego dla polskiej wołowiny po dostarczeniu przez stronę polską wszystkich informacji wymaganych przez stronę wietnamską, jeśli wyniki audytu przeprowadzonego w 2022 r. spełnią standardy i wymogi wietnamskie.
  • rozszerzenie bilateralnie uzgodnionego świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i jego jadalnych produktów eksportowanych do Socjalistycznej Republiki Wietnamu o mięso kaczek i gęsi, jeżeli wyniki audytu przeprowadzonego w 2022 r. spełnią standardy i wymogi wietnamskie.
  • Dodatkowo strona polska podkreśliła, że zależy nam na finalizacji procedur dostępowych do rynku wietnamskiego dla polskiej borówki do końca 2022 r. 
  • Szefowie obydwu delegacji potwierdzili zainteresowanie dalszym wzmacnianiem relacji dwustronnych w obszarze rolnictwa, uzgodnili także kontynuację rozmów w ramach formatu grupy roboczej w 2023 r.

Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych na rynek wietnamski w 2021 r. wyniosła ponad 143 mln EUR. Do Wietnamu z Polski wysyłane są głównie filety rybne i inne mięso rybie, mąka oraz mięso wieprzowe. Poszerzenie listy eksportowej umacnia nasz kraj na rynkach światowych.

źródło: MRiRW
Zdj: unsplash

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x