poniedziałek, 26 lutego, 2024

Unia Green-Tour

spot_img

W ramach cyklu pokazów maszyn zielonkowych Unia Green-Tour można było w różnych zakątkach kraju obejrzeć pracę maszyn. 6 czerwca takie wydarzenie odbyło się w miejscowości Stoki w woj. lubuskim przy udziale firmy Agromarket. 

W pokazach brały udział dwa zestawy maszyn. Pierwszy to prasoowijarka Master V. Sprzęt wyróżnia stała komora zwijania o średnicy 1,2 m. W przedniej części stanowi ją 8 walcy profilowanych, a w tylnej części producent zastosował łańcuchy z poprzecznymi belkami. Podbieracz o szerokości podbierania 2,1 m. Podawany materiał trafia na trójzębowy rotor wykonany ze specjalnej stali HARDOX, charakteryzującego się bardzo dużą wytrzymałością, który współpracuje z sekcją 14 noży tnących. Każdy z nich ma indywidualne zabezpieczenie. 

Na wspólnej ramie i podwoziu typu tandem z kołami o rozmiarze 400/60-15.5 jest zamontowana owijarka bel. Tym sposobem można w jednym przejeździe wykonać dwa zadania. Zebrać materiał i go owinąć. Owijarka ma zamontowane dwa podajniki na folię o szerokości 750 mm. Bela w zależności od zbieranego pokosu jest tworzona w czasie ok. 1 -1,5 minuty. Następnie bela po otwarciu komory trafia na stół owijarki, gdzie jest owijana folią, które trwa kolejną 1 minutę. W tym czasie operator może zbierać materiał na kolejny balot. Zapotrzebowanie na moc jest określone od 110 KM. Prasoowijarki Master są oferowane ze stałą komorą. Do wyboru są dwie konstrukcje jedna walcowa Master D, a druga łańcuchowo- walcowa Master V. Ta pierwsza jest głównie wykorzystywana do zbioru zielonek. Natomiast komora łańcuchowo-walcowa jest bardziej uniwersalna, bo sprawdzi się i przy zbiorze siana i słomy oraz przewiędniętej trawy z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Za dopłatą można otrzymać aplikator płynów do zakiszania, szersze koła, automatyczne smarowanie łożysk. Prasoowijarka Master V waży 3950 kg.

Drugą maszyną była owijarka Twister E. Jest to maszyna zaczepiania oparta na kołach o rozmiarze opon 340/55-16. Wyróżnia ją przedni załadunek beli. Na czas transportu sprzęt jest ciągany za traktorem, a do pracy trzeba przestawić hydraulicznie dyszel zaczepowy. Owijarka jest wyposażona w dwa podajniki na folię o szerokości 750 mm i sterownik Pilot. Zapotrzebowanie na moc jest określone na 45 KM. Za dopłatą można otrzymać zaczep do prasy DF 1,8 V/Vd; DF1,8 D/Dd oraz stawiacz bel. Masa całkowita 1400 kg. 

spot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x