czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ważne! Rolnicy mogą składać wnioski o komisję suszową bez protokołu z aplikacji

spot_img

Określenie skali szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy jest prawdziwym chaosem. Niedoprecyzowane przepisy oraz problemy z aplikacją suszową stają się kolejnym obciążeniem dla rolników. Po licznych interwencjach Wielkopolskiej Izby Rolniczej, udało się wprowadzić zmiany w przepisach, które umożliwiają rolnikom składanie wniosków o komisję suszową bez konieczności posiadania protokołu z aplikacji. 

Rolniku! Tylko do 15 października możesz zgłaszać wnioski suszowe

Nowe zapisy są zbyt zagmatwane

W związku z niejasnymi zapisami w  Rozporządzeniu Rady Ministrów  z dnia 13 lipca 2023 r.  zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mówiącymi między innymi o możliwości szacowania szkód przez Komisje, WIR wystąpiła do Wojewody Wielkopolskiego z prośbą o interpretacje tego rozporządzenia.

Wnioskowanie bez protokołu możliwe

Rolnicy, którzy na podstawie wcześniejszych doświadczeń, nie mają zaufania do aplikacji, mogą wnioskować do gminnych komisji o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę. Szacowanie szkód odbywa się na wniosek producenta. Komisje szacują niezależnie od terminu złożenia wniosku poprzez aplikację i będą zwracały szczególną uwagę na zgodność upraw i powierzchni zgłoszonych do lustracji z wnioskiem o płatności obszarowe.

W piśmie tym wojewoda także wskazuje, że rolnik nie musi do wniosku o oszacowanie suszy przez Komisje dołączać protokołu lub kalkulacji z oszacowania wygenerowanych przez aplikację „zgłoś szkodę rolniczą”. Nie mniej jednak, rolnik musi w tej aplikacji złożyć wniosek o oszacowanie. Zgodnie z informacją wojewody aplikacja powinna zacząć działać w drugiej połowie lipca.

źródło: WIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x