piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Interwencja WIR poskutkowała: Kredyty płynnościowe także dla rolników-emerytów

spot_img

W związku z uruchomieniem linii kredytowej na utrzymanie płynności finansowej przez producentów rolnych, 19 lipca br. Wielkopolska Izba Rolnicza  wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Roberta Telusa w tej sprawie. Wielkopolski samorząd rolniczy zwrócił się z prośbą o wykreślenie zapisu, że kredyt może być udzielony: osobom fizycznym, niebędącym emerytami i rencistami mającymi ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Zmiany zostały wprowadzone błyskawicznie.

Interwencja WIR poskutkowała: Kredyty płynnościowe także dla rolników-emerytów

Równe szanse dla wszystkich rolników

Wielkopolska Izba Rolnicza dostrzegła, że zmiana w ustawie dotyczącej emerytur rolniczych pozwala rolnikom, którzy przechodzą na emeryturę, zachować prawo do prowadzenia swojego gospodarstwa rolnego i kontynuowania działalności rolniczej. Patrząc na tę sytuację, nie ma żadnych rzeczywistych powodów, dla których rolnicy korzystający z tej emerytury nie mogliby skorzystać również z linii kredytowej na utrzymanie płynności finansowej (linia UP).

Wielu rolników musi nadal prowadzić działalność rolniczą z powodu braku następców do swoich gospodarstw. Obecnie, ich gospodarstwa rolnicze borykają się z tymi samymi problemami ekonomicznymi, co gospodarstwa rolników, którzy nie przeszli jeszcze na emeryturę. Dlatego istnieje potrzeba, aby wsparcie finansowe było dostępne dla wszystkich rolników, niezależnie od statusu emerytalnego, ponieważ wiele z nich nadal stara się utrzymać zrównoważoną działalność rolno-gospodarczą.

Emerytowani rolnicy mogą ubiegać się o kredyt płynnościowy

Reakcja na pismo przyszła błyskawicznie. W dniu 20 lipca br. na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawiły się aktualne zasady udzielania kredytów na utrzymanie płynności finansowej przez producentów rolnych (linia UP). Został uwzględniony w nich postulat WIR. Kredyt może zostać udzielony następującym podmiotom prowadzącym działalność określoną w rozdziale I ust. 3:

1)  osobom fizycznym:

a) posiadającym pełną zdolność do czynności prawnych oraz

b) niebędącym rencistami mającymi ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

2)  osobom prawnym,

3)   jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej.

Czyli reasumując, rolnicy będący na emeryturze i  prowadzący nadal gospodarstwo rolne mogą ubiegać się o ten kredyt.

źródło: WIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x