poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Nagły wzrost ognisk ASF. 15 potwierdzonych przypadków w stadach

spot_img

Sytuacja w Polsce staje się coraz bardziej niepokojąca. Jeszcze niedawno wspominaliśmy o tylko kilku przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF), ale teraz Główny Lekarz Weterynarii donosi o kolejnych 13, 14 i 15 ogniskach ASF u świń w 2023 roku. To niepokojące wieści dla branży hodowlanej, która stara się wiązać koniec z końcem.

3 nowe ogniska w przeciągu kilku dni

W dniu 13 lipca 2023 roku, stwierdzono 13 ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w tym roku. Wykryto je w gospodarstwie hodowlanym, gdzie utrzymywano 166 świń, w tym 8 loch, 1 knura, 90 tuczników i 67 prosiąt. Gospodarstwo to znajduje się w miejscowości Brudno, gmina Parczew, powiat parczewski, w województwie lubelskim. 

Kolejne, 14 ognisko, zostało wykryte 14 lipca 2023 roku. Znajdowało się ono w innym gospodarstwie hodowlanym, gdzie żyło tylko 8 świń, w tym 1 locha, 2 tuczniki i 5 prosiąt. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Kaznów-Kolonia, gmina Ostrów Lubelski, powiat lubartowski, również w województwie lubelskim.

Następnie, 18 lipca 2023 roku, wykryto kolejne ognisko ASF, już 15 w miejscowości Pakosław, gmina Iłża, powiat radomski, w województwie mazowieckim. Tym razem dotyczyło ono dwóch siedzib stad, które były połączone pod wspólnym adresem. W tych siedzibach łącznie hodowano 2032 świnie, w tym 650 tuczników i 1382 warchlaki.

Inspekcja wdraża środki sanitarne

W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

źródło: GIW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x