wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

USDA ponownie obniża szacunki globalnej podaży i zapasów zbóż

spot_img

W prognozie z 9-go grudnia 2022 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o 8,4 mln ton (-0,6 mln ton w listopadzie) oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w sezonie 2022/23.

korytarz zbożowy

Gorsze w tym miesiącu prognozy produkcji ziarna zbóż są głównie konsekwencją niższych niż w listopadzie oczekiwań w stosunku do produkcji obu głównych zbóż, czyli kukurydzy (-6,5 mln ton m/m) i pszenicy (-2,1 mln ton m/m).

USDA prognozuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,737 mld ton i będzie o 2,1% niższa niż sezon wcześniej. Grudniowa prognoza zakłada jednocześnie niższy niż w listopadzie poziom konsumpcji zbóż – oceniany na 2,770 mld ton. Światowe zużycie zbóż obniży się o 1,3% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest obniżenie prognozy globalnych zapasów (o 3,0 mln ton w stosunku do listopada) do 760,2 mln ton na koniec 2022/23.

Aktualna prognoza oznacza, że światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 32,5 mln ton (-4,1% – r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27,4% (zapasy pokryją 100,5 dnia światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. ½ globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x