środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Maleją perspektywy amerykańskiego eksportu kukurydzy przy rosnącej konkurencji Brazylii i Ukrainy

spot_img

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył w grudniu prognozę krajowego (USA) eksportu kukurydzy o blisko 2 mln ton (do 52,7 mln ton) i o tyle samo podniósł oczekiwane na koniec obecnego sezonu zapasy, które powinny wynieść 31,9 mln ton.  Amerykańską produkcję kukurydzy pozostawiono na poziomie 353,8 mln ton, a zużycie na 305,5 mln ton.

cena-kukurydza-ap

Warto zauważyć, że w USA aż 44% krajowego zużycia kukurydzy (38% zbiorów) stanowi produkcja bioetanolu powszechnie dodawanego do benzyny. W USA, zwłaszcza w środkowo-zachodniej części, najbardziej rozpowszechnioną mieszanką benzyny i etanolu jest E85 (zawiera 15% etanolu).

Kukurydza w skali globalnej

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) oczekuje, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 wyniesie 1,162 mld ton. Grudniowa prognoza produkcji kukurydzy jest niższa o 6,5 mln ton (-0,4 mln ton w listopadzie) od oczekiwań sprzed miesiąca i aż o 55,0 mln ton (-4,5%) od zbiorów w sezonie 2021/22.

Za grudniowe cięcie prognoz odpowiada tym razem Ukraina (1/3 upraw pozostała jeszcze na polach) i w mniejszym zakresie Rosja. Ukraińska produkcja obniżona została w tym miesiącu aż o 4,5 mln ton do 27 mln ton. Zbiory rosyjskiej kukurydzy przycięte zostały do 14 mln ton (-1 mln ton od listopada). Jednocześnie ukraiński eksport kukurydzy podniesiony został o 2 mln ton do 17,5 mln ton (27 mln ton sezon wcześniej).

Nie zmieniły się od listopada prognozy zbiorów w Argentynie (55 mln ton) i w Brazylii (rekordowe 126 mln ton). Również oczekiwany eksport kukurydzy pozostawiony został na wysokim poziomie 41 mln ton – Argentyna i 47 mln ton – Brazylia.

Globalna konsumpcja kukurydzy oceniana jest teraz na 1,171 mld ton (-4,8 mln ton – m/m) i przewyższy produkcję.

Światowe zapasy kukurydzy na koniec nowego sezonu powinny sięgnąć 298,4 mln ton w porównaniu do 300,8 mln ton oczekiwanych w listopadzie i 307,1 mln ton na koniec sezonu 2021/22. Oznaczać to będzie spadek zapasów o 2,9% w skali roku.

Unijne prognozy zbiorów kukurydzy obniżono o  skromne 0,6 mln ton do 54,2 mln ton, a import podniesiono do 21,5 mln ton (+1,5 mln ton m/m i r/r). Dla porównania, w ubiegłym roku produkcja kukurydzy w UE wyniosła 71 mln ton.

Światowa produkcja i zużycie kukurydzy według USDA (w mln ton – lewa oś) i zapasy (w mln ton – prawa oś):

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x