środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pogorszyły się prognozy światowej produkcji, spożycia i zapasów pszenicy

spot_img

W swoim najnowszym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o 2,1 mln ton (+1 mln ton w listopadzie) swoje szacunki światowych zbiorów pszenicy. Obecny wynik – 780,6 mln ton jest nadal rekordowo wysoki.

Egipt kupuje francuską i rosyjską pszenicę

Jednocześnie również konsumpcja pszenicy została skorygowana w tym miesiącu w dół o 1,6 mln ton (m/m) do 789,5 mln ton i powinna przewyższyć poziom zbiorów.

W konsekwencji ostatnich zmian prognoz podaży i popytu, zapasy końcowe pszenicy w tym sezonie szacowane są na 267,3 mln ton. Oczekiwany wynik jest symboliczne 0,5 mln ton gorszy niż przed miesiącem, ale oznaczać będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) 3,21% lub 8,9 mln ton spadek światowych zapasów pszenicy w skali roku.

Za grudniowy spadek prognoz światowej produkcji pszenicy odpowiada Argentyna (katastrofalna susza) i Kanada (cięcie bardzo dobrych prognoz). Korekty w dół w tych dwóch krajach został w sporej części zrekompensowane wzrostem oczekiwań dla Australii (rekord) i w mniejszym zakresie dla Brazylii (rekord).

Oczekiwane zbiory w Argentynie obniżone zostały o 3 mln ton (m/m) do 12,5 mln ton. W Australii szacunki zbiorów wzrosły (m/m) o 2,1 mln ton, do 36,6 mln ton (będą jednak duże problemy z jakością). Produkcja w Kazachstanie została skorygowana z 13 do 14 mln ton, a w Wielkiej Brytanii podniesiona została o 0,8 do 15,4 mln ton.

Szacunki unijnej produkcji pszenicy pozostawiono na 134,3 mln ton. Prognozowany eksport pszenicy z UE podniesiony został do 36 mln ton (+4 mln ton r/r).

Zbiory pszenicy na Ukrainie pozostawiono na 20,5 mln ton w porównaniu do 33,0 mln ton przed rokiem. Ukraiński eksport pszenicy skorygowany został o 1,5 mln ton w górę do 12,5 mln ton (18,8 mln ton w sezonie poprzednim).

Rosyjska produkcja pszenicy pozostawiona została na poziomie tylko 91 mln ton, ale oczekiwany eksport wzrósł do 43 mln ton (+1 mln ton od listopada). Co prawda oznacza to rekord, ale szacunki rosyjskich zbiorów zgłaszane przez inne ośrodki analityczne przekraczają 100 mln ton.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x