poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

USDA podnosi swoje prognozy światowych zbiorów i zapasów pszenicy

spot_img

W swoim najnowszym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o 4,3 mln ton (w porównaniu z sierpniową prognozą) swoje szacunki światowych zbiorów pszenicy. Produkcja tego zboża w sezonie 2022/23 szacowana jest teraz na rekordowe 783,9 mln ton.

Światowa konsumpcja pszenicy została skorygowana w górę 2,4 mln ton (m/m) do 791,0 mln ton (-0,5% – r/r) i przewyższy poziom zbiorów.

Stąd zapasy końcowe w tym sezonie szacowane są na 268,6 mln ton. Oczekiwany wynik jest 1,2 mln ton lepszy niż przed miesiącem, ale oznaczać będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) 2,6% spadek światowych zapasów pszenicy w skali roku.

Za wzrost prognoz światowej produkcji pszenicy odpowiada w tym miesiącu Rosja i Ukraina.

Rosyjskie zbiory ocenione zostały na rekordowe 91 mln ton w porównaniu do 88 mln ton przed miesiącem i 75,2 mln ton w 2021 roku. Rosyjski eksport pszenicy podniesiony został do 45 mln ton (+1 mln ton – m/m).

Zbiory pszenicy na Ukrainie skorygowane zostały o 1 mln ton w górę do 20,5 mln ton w porównaniu do 33,0 mln ton przed rokiem. Ukraiński eksport pszenicy pozostawiony został na poziomie 11 mln ton.

Szacunki unijnej produkcji pszenicy nie zmieniły się od sierpnia i wynoszą 132,1 mln ton (-6,2 mln ton – r/r). Prognozowany eksport pszenicy z UE to 33,5 mln ton (bez zmian od sierpnia).

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x