wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Import ukraińskiego drobiu wymyka sie spod kontroli

spot_img

Zniesienie ceł Unii Europejskiej na ukraińskie towary doprowadziło do skoku w imporcie drobiu. Jak podkreślają francuscy producenci drobiu, na skutek zniesionych ceł skorzystała głównie jedna firma – MHP, największego producenta i eksportera mięsa drobiowego na Ukrainie.

Import drobiu z Ukrainy do UE wzrósł o 54 proc.

Dane UE pokazują, że Ukraina była trzecim co do wielkości źródłem importu drobiu do UE, za Brazylią i Tajlandią. W czerwcu UE zniosła cła na pomoc dla rozdartego wojną kraju i zawiesiła kontyngenty na ukraińskie produkty rolne, w tym jeden na 70 tys. ton ukraińskiego drobiu rocznie. Według  francuskiej grupy przemysłu drobiowego Anvol, ukraiński import kurczaków do UE wzrósł o 54 proc. rok do roku w drugim kwartale do około 52 000 ton. Natomiast do Francji, wzrósł w drugim kwartale o 181%.

“Daliśmy się oszukać. – powiedział wiceprzewodniczący Anvol Gilles Huttepain. „Możemy pomóc ukraińskim rolnikom, ale nie chcemy pomagać tylko jednej firmie”.

Ukraina chce przedłużenia zwolnień celnych do 2024 r.

Zwolnienia celne na towary ukraińskie obowiązują przez rok, ale Komisja Europejska, która nadzoruje politykę handlową UE, poinformowała w piątek, że Ukraina zażądała przedłużenia pełnej liberalizacji handlu do 2024 r., chociaż nie podjęto żadnej decyzji. Nie skomentowano ewentualnego uruchomienia klauzuli ochronnej, o co prosili francuscy producenci drobiu.

Oprócz tańszych produktów z Ukrainy, popyt na import kurczaków we Francji również wzrósł z powodu spadku lokalnej produkcji po tym, jak producenci musieli ubić ponad 19 milionów ptaków w najgorszym w historii kraju kryzysie ptasiej grypy. Według Anvol import kurczaków z Brazylii do Francji również wzrósł w drugim kwartale o 122%. Konkurencja ze strony zwiększonego importu pojawia się również, ponieważ sektor już cierpi z powodu wzrostu kosztów z powodu wysokich cen zbóż i gwałtownie rosnących cen energii.

źródło:rappler.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x