poniedziałek, 26 lutego, 2024

Według FAO rekordowa produkcja zbóż nie pokryje w tym sezonie zużycia

spot_img

Według zaktualizowanych na początku października prognoz FAO wielkość produkcji zbożowej na świecie w sezonie 2021/22 może osiągnąć rekordowy poziom 2,8 mld ton, ale to nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich potrzeb. FAO oczekuje obecnie, że w tym sezonie zebranych zostanie 776,7 mln ton pszenicy, przy czym wyższe zbiory w Europie Wschodniej i Australii zrównoważą spadek produkcji w Kanadzie i Federacji Rosyjskiej, spowodowany niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Analitycy FAO spodziewają się, że produkcja zbóż gruboziarnistych wyniesie 1,504 mld ton, przy czym wzrost zbiorów sorgo i jęczmienia (r/r) będzie wyższy niż w przypadku kukurydzy.

Globalna produkcja ryżu ma osiągnąć nowy rekordowy poziom 50 mln ton, głównie ze względu na wyższe zbiory w Indiach.

Jednocześnie światowe zużycie zbóż w sezonie 2021/2022 prognozowane jest na poziomie 2,811 mld ton, czyli o 1,8% wyższym niż w poprzednim sezonie, a wynika z oczekiwanego znacznego wzrostu zużycia pszennicy na paszę w sytuacji wysokich cen innych zbóż paszowych.

W konsekwencji w sezonie 2021/22 stosunek światowych zapasów zbóż do ich spożycia może wynieść 28,4%, czyli nieco mniej niż w sezonie poprzednim (29,2%). Nadal jest to w miarę komfortowy poziom.

W przypadku kukurydzy, zapowiadana produkcja na poziomie 1,192 mld ton będzie minimalnie mniejsza od oczekiwanego zużucia – 1.197 mld don.

KUKURYDZA – Światowa produkcja, zużycie (lewa oś) i zapasy końcowe (prawa oś) w mln ton:

Globalna produkcja pszenicy powinna sięgnąć 766,7 mln ton i będzie także mniejsza od oczekiwanego zużucia – 779,1 mln ton.

PSZENICA – Światowa produkcja, zużycie (lewa oś) i zapasy końcowe (prawa oś) w mln ton:

Andrzej Bąk
Źródło: FAO

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x