środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wczesny siew pszenic jarych. Kiedy zacząć by uzyskać największy plon?

spot_img

Odmiany jare z reguły cechuje niższy potencjał plonowania niż tych, wysiewanych przed zimą. Wybór odpowiednich odmian jest ważny, ale nie można zaniechać zabiegów agrotechnicznych. Kluczowy tutaj jest termin siewu. Kiedy siać pszenicę jarą aby uzyskać najlepszy plon? 

Wczesny siew pszenic jarych. Kiedy zacząć by uzyskać największy plon?
zdj: Archiwum AP

Wczesny siew pszenicy jarej pozwala wytworzyć silny system korzeniowy

Pszenica jara świetnie radzi sobie z niską temperaturą. Dobrze znosi przymrozki, dlatego podstawowa zasada przy planowaniu siewu – nie bać się wczesnego terminu. Należy pamiętać, iż wczesny siew pozwala wytworzyć silny system korzeniowy. On z kolei determinuje pobór wody i składników odżywczych. Jest to szczególnie istotne w okresach wiosennych susz, z którymi w ostatnich latach mamy coraz częściej do czynienia. Silne korzenie zmniejszają wrażliwość roślin na niedobory wody w okresach największego zapotrzebowania na ten składnik. Im wcześniej założymy plantację, tym lepiej się ona rozkrzewi i wytworzy więcej źdźbeł zakończonych kłosami. Opóźnienie terminu siewu skraca poszczególne fazy rozwojowe – rośliny mają zdecydowanie mniej czasu na wygenerowanie plonu. Zbiór pszenic następuje mniej więcej w tym samym momencie, niezależnie od terminu ich założenia. Wczesny siew wydłuża okres wegetacji. Rośliny mogą efektywniej wykorzystać składniki pokarmowe znajdujące się w glebie oraz zapas wody, który został zgromadzony zimą. Pszenice jare są bardziej wrażliwe na wszelkie opóźnienia w siewie w porównaniu z oziminami. Zatem kiedy zakładać plantacje? 

Kiedy siać pszenicę jarą? Termin
zdj:Agencja Prasowa Jatrejon

Wczesny siew pszenicy jarej należy wykonać jak najwcześniej

Wczesny siew pszenicy jarej należy wykonać możliwie jak najwcześniej, gdy tylko warunki wilgotnościowe gleby pozwolą na uprawę. Wierzchnia warstwa gleby powinna być obeschnięta, a jej temperatura osiągnąć co najmniej 2,5°C. Nasiona kiełkują w temperaturze 1-3°C, ale świetnie radzą sobie z przymrozkami. Ewentualny krótkotrwały spadek temperatury nie zaszkodzi kiełkującej pszenicy. Standardowo pszenicę jarą siejemy od połowy marca do początku kwietnia. W cieplejszych rejonach Polski rolnicy planują siew nawet na przełomie lutego i marca

Wczesny siew pszenicy jarej zwiększa odporność na patogeny

Przestrzeganie optymalnych terminów siewów jest bardzo plonotwórczym elementem technologii uprawy,. To czynnik produkcji, który nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów. Pszenice jare wcześniej siane nie tylko lepiej się krzewią, mają bardziej rozbudowany system korzeniowy, ale także są dzięki temu bardziej odporne na patogeny. Ponadto wcześniej założone plantacje szybciej podejmują konkurencyjną walkę o powierzchnię życiową z niepożądanymi na stanowisku roślinami. Wczesny siew zbóż jarych także sprzyja plonotwórczemu oddziaływaniu nawozów.

Jakie odmiany pszenicy jarej sprawdzają się przy wczesnym siewie?

Przykładem odmiany jarej, która prawidłowo prowadzona niczym nie ustępuje pszenicom ozimym – przy wysokim poziomie agrotechniki w wielu gospodarstwach dała plon powyżej 8 t/ha, jest Merkawa. Bardzo wysoki potencjał plonowania potwierdza nie tylko praktyka rolnicza, ale i wyniki doświadczeń PDO. Dodatkową, oprócz wysokiego i wiernego plonowania, jej zaletą jest bardzo dobra tolerancja na okresowe niedobory wody oraz znakomita jakość ziarna

Z doświadczeń prowadzonych przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu w 2021 i 2022 roku, iż założenie plantacji odmiany Merkawa w listopadzie – czyli 4 miesiące przed standardowym terminem jej siewu, skutkowało spektakularnie wysokim plonem – 112% wzorca. Odmiana nie tylko plonowała wyżej niż wszystkie testowane jare, ale także i te ozime. To ciekawy eksperyment. Jego wyniki powinny zainteresować producentów zbóż i skłonić do testowania wcześniejszych terminów siewów odmian jarych. 

Kiedy zazcząć wczesny siew pszenicy jarej
zdj:Agencja Prasowa Jatrejon

Wybór do uprawy pszenicy jarej nie musi być kompromisem. Jej produkcja może dorównywać rentownością pszenicom ozimym. Pamiętajmy jednak, iż to termin siewu w znacznym stopniu decyduje o wielkości przyszłych plonów, dlatego pszenicę jarą należy siać jak najwcześniej, gdy tylko warunki wilgotnościowe pozwalają wejść w pole.

autor: Anna Rogowska

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
1 rok temu

Ja sialem 2 marca na Podlasiu owies jeczmien i pszenicę w czystym siewie
Rewelacja im wcześniej tym większy plon

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x