wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Na stacjach paliw taniej, ale w hurcie przeceny wyhamowały

spot_img

Po kilku tygodniach dużych przecen, na rynku hurtowym paliw nastąpiła stabilizacja w końcówce listopada. Niestety środowe (30.11.2022) odbicie w górę notowań ropy zapowiada, że grudzień zacznie się od podwyżek w cennikach hurtowych. Na szczęście notowania złotego ustabilizowały się w okolicy 4,52 zł za dolara i są najniższe od lipca tego roku.

Drożejąca ropa nie odbija się na razie na naszych portfelach

Ceny na stacjach nie muszą rosnąć, ponieważ marże detaliczne są w ostatnich tygodniach olbrzymie i sięgają 50 gr/l Pb95 i aż 70 gr/l ON (marża modelowa = średnia cena na stacjach – średnia cena w hurcie). Za rosnące marże, czyli ceny w detalu odpowiada polityka PKN Orlen.

Wydaje się, że państwowy koncern winduje teraz marże na swoich stacjach, by uniknąć szokowych podwyżek cen po nowym roku, gdy nastąpi powrót do stawki 23% VAT (z 8% teraz). Rząd ogłosi wtedy, że  Orlen wziął na siebie dużą część podwyżki, a tak na prawdę wprowadził ją nam już teraz.

Różnica w wycenie hurtowej dwóch głównych paliw pozostaje na poziomie nieco poniżej 1 zł/l. Ta sama różnica na stacjach paliw sięga jeszcze średnio 1,2 zł, a to oznacza dużo wyższe marże detaliczne na sprzedaży diesla w stosunku do Pb95.

Od początku listopada ON potaniał w hurcie aż o 81 groszy, a benzyna (Pb95) o 33 grosze na litrze. Dla przypomnienia, październik był w hurcie neutralny dla benzyny, podczas gdy cena  diesla wzrosła w skali minionego miesiąca aż o 56 groszy na litrze.

Wycena ropy Brend oscyluje w środę (30.11.2022) w okolicy 85 usd/b, czyli na poziomie sprzed tygodnia. Dzień wcześniej ropa zaliczyła 2-miesięczny dołek (82,5 usd/b ropy Brent). Zmiany na rynku walutowym były w tym czasie niewielkie.

Ceny na stacjach paliw:

Według e-Petrol w połowie 48-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,54 zł/l i 7,74 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki i diesla obniżyła się o 5 groszy na litrze.

W przypadku oleju napędowego powoli oddalamy się od historycznego rekordu 8,08 zł/l ustanowionego 6 tygodni wcześniej. Popularna 95-ka jest teraz tańsza o 1,32 zł/l od rekordu z 08.06.2022 (7,95 zł/l).

Cena średnia autogazu obniżyła się o 2 grosze do 2,97 zł/l. Co ciekawe, LPG rok temu kosztował o ok. 40 gr/l więcej niż teraz.

W hurcie różnica ceny diesla i Pb95 ustabilizowała się od ok. dwóch tygodni na poziomie nieco poniżej 1 zł/l. W detalu ciągle wynosi  ona średnio 1,2 zł/l. Oznacza to dużo większe (o ok. 20 gr/l) marże stacji paliw na sprzedaży oleju napędowego w stosunku do Pb95.

Ceny średnie paliw w detalu: 30-11-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,29 zł/l (-3 gr/l);
• Pb95: 6,54 zł/l (-5 gr/l);

• ON: 7,74 zł/l (-5 gr/l);
• LPG: 2,97 zł/l (-2 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT (do końca tego roku) na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 0,9 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT (obowiązuje na razie do końca roku) nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Porównując rok do roku, benzyna 95-oktanów jest w detalu o 0,52 zł/l (9%) droższa niż przed rokiem. Niestety diesel, który rok temu kosztował prawie tyle samo co benzyna, drożeje w skali roku aż o 1,69 zł/l (28%). Zadowoleni mogą być jedynie posiadacze aut zasilanym LPG, ponieważ paliwo to było rok temu o ok. 40 gr/l droższe.

Zmiany cen paliw w skali roku:

Ceny paliw w kraju:

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x