sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Uprawa konopi siewnych w Polsce

spot_img

Od kilku lat uprawa konopi siewnych w Polsce przeżywa prawdziwy renesans. Przyczyn takiego obrotu sprawy jest przynajmniej kilka. Do tych kluczowych można zaliczyć legalizację produktów zawierających kannabinoidy oraz rosnący popyt na materiały budowlane i tekstylne, pochodzące z ekologicznych źródeł odnawialnych. 

Wielu rolników, jak i osób nigdy z rolnictwem niezwiązanych, upatruje w tej uprawie biznes życia, niestety napotykane po drodze problemy potrafią zniechęcić już po pierwszym sezonie, a nawet przed rozpoczęciem uprawy, a niekompetencja może wpędzić plantatora w tarapaty, w tym nawet do więzienia.

Z konopiami nie tak łatwo – zezwolenie na uprawę

Przyszły plantator zanim rozpocznie rozmyślanie nad odmianami, nawożeniem czy zbiorem musi uporać się z biurokracją, bowiem aby uprawiać konopie trzeba uzyskać stosowne zezwolenie wydawane przez urząd miasta lub gminy, na terenie której ma być prowadzona uprawa. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż miesiąc. Należy pamiętać, iż dopuszczalna zawartość THC w konopiach o przeznaczeniu leczniczym lub przemysłowym wynosi zaledwie 0,2%, dlatego też należy zwrócić uwagę na odmiany, ponieważ niektóre mają tendencje do sporadycznych przekroczeń w zależności od przebiegu pogody w sezonie wegetacyjnym.

Przekroczenia zaś wiążą się z utratą dopłat oraz zarzutami. W świetle prawa grozi za to nawet do 8 lat pozbawienia wolności, jednak w praktyce takie sprawy są po prostu umarzane.

Nawożenie i siew konopi

Kolejnym z etapów jest dobór odpowiedniej odmiany, i w tym momencie należy się zastanowić nad kierunkiem wykorzystania naszych roślin. Jeżeli zależy nam typowo na włóknie i paździerzu powinniśmy wybrać odmiany wysokie i posiać je możliwie najwcześniej (ok. połowy kwietnia) w ilości około 20-30kg na ha i zasilić wyższą dawką azotu, niż rośliny przeznaczone na ziarno lub susz (ok. 100kg/ha). Przy sprzyjających warunkach pozwoli to roślinom wyrosnąć na ponad 4 metry.

Uprawa konopi na ziarno i susz

Nieco inaczej sytuacja ma się, gdy uprawiamy konopie z przeznaczeniem na ziarno lub susz. Racjonalne wtedy jest zastosowanie odmian niskich, takich jak Finola oraz nieco późniejszy siew w ilości między 10-15kg/ha, jak i uboższe nawożenie azotem. Powód jest prosty, rośliny wysokie na 1,5-2 metry zdecydowanie łatwiej zebrać kombajnem zbożowym niż 4-metrowe, a większa ilość azotu wcale nie musi się przekładać na wyższy plon ziarna.

Uprawa konopi – opłacalność

Dla początkujących plantatorów to właśnie uprawa z przeznaczeniem na ziarno wydaje się być tą najłatwiejszą i najbardziej dochodową, ponieważ nie wymaga ona specjalnych technologii zbioru oraz przetwarzania. Cena ziarna oscyluje zazwyczaj w granicach 6-11 zł za kg, co przy plonie 1-2 tony z hektara generuje przyzwoity zysk, zważywszy na stosunkowo niskie koszty produkcji.

Konopie w uprawie ekologicznej

Konopie poradzą sobie świetnie zarówno przy siewie w szerokich międzyrzędziach (50- 70 cm) jak i wąskich, a w skrajności nawet w siewie rzutowym. Odchwaszczanie można przeprowadzać zarówno mechanicznie jak i chemicznie, ale równie dobrze można zrezygnować z odchwaszczania, bowiem piekielnie szybko rosnące konopie z czasem nie pozostawią chwastom żadnych szans. Między innymi z tego powodu łatwo jest prowadzić tę uprawę w standardach gospodarstwa ekologicznego. 

Szczegółową wiedzą, podzielił się z nami Maciej Kowalski, założyciel Kombinatu Konopnego. Koniecznie obejrzyj film poniżej! (Ze względu na ograniczenia wiekowe nałożone przez serwis YouTube, konieczne jest zalogowanie się do serwisu)

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x