niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Inflacja nie zwalnia. Padł kolejny rekord!

spot_img

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane inflacyjne za grudzień. Niestety wynik kolejny raz przebił prognozy analityków. Inflacja wyniosła 8,6%. 

Największa drożyzna od 22 lat 

Fala podwyżek napędzana wzrostem cen energii uderza w portfele mieszkańców na całym świecie. W Polsce wstępne prognozy sporządzane przez ekonomistów oceniały wzrost cen rok do roku na poziomie 8,3%-8,5%. Niestety odczyt okazał się znowu wyższy a tarcza antyinflacyjna zapowiadana przez rząd nie zatrzymała fali podwyżek. To najwyższa inflacja od 2000 roku. 

fot.1: GUS

Co drożeje najbardziej?

To wzrost cen paliw odpowiedzialny jest za pędzącą inflację.  GUS podał, że inflacja w kategorii paliwa dla prywatnych środków transportu wzrosły rok do roku aż o 32,9%. Pomimo specjalnego rządowego pakietu obniżenia akcyzy, paliwa podrożały w stosunku do ubiegłego miesiąca o 0,2%. 

Drożeje także energia. Ceny nośników energii w porównaniu do grudnia 2020 wzrosły o 14,3%. W stosunku do minionego listopada wzrosły o 0,8%. 

Wzrost cen żywności mogliśmy odczuć w poprzednim miesiącu bardziej niż było to dotychczas, ponieważ w ciągu miesiąca żywność podrożała aż o 2,1%. W stosunku do zeszłego roku jedzenie jest droższe o 8,6%. 

Odczyty nie są optymistyczne, co gorsza zdaniem ekspertów, w kolejnych miesiącach mogą być jeszcze gorsze. Możliwe, że jeszcze w tym roku inflacja będzie dwucyfrowa. 

źródło:GUS

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x