poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Konopie Finola bez dopłat

spot_img

Przeprowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontrole zawartości tetrahydrokanabinolu (THC) w uprawach konopi włóknistych wykazały, że w przypadku konopi odmiany Finola, uprawianych w Polsce w latach 2019-2020, średnia zawartość THC przekroczyła dopuszczalną w Unii Europejskiej wartość wynoszącą 0,2%.

Bez dopłat bezpośrednich 

W tej sytuacji zastosowanie ma art. 9 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej nr 639/2014. Przepis ten stanowi, że jeśli drugi rok z rzędu średnia wyników dla wszystkich prób danej odmiany przekracza zawartość THC określoną w art. 32 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 1307/2013 (czyli 0,2%), państwo członkowskie powiadamia Komisję Europejską o wniosku w sprawie upoważnienia do ustanowienia zakazu wprowadzania do obrotu tej odmiany zgodnie z art. 18 dyrektywy 2002/53/WE.  Powiadomienie takie jest przesyłane najpóźniej do 15 stycznia w kolejnym roku składania wniosków. Począwszy od tego roku składania wniosków, odmiana, której dotyczył ten wniosek, nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich w danym państwie członkowskim.

Ministerstwo zareagowało 

Stosowne powiadomienie zostało wysłane przez MRiRW do Komisji Europejskiej w dniu 13 stycznia 2021 roku. Oznacza to, że w Polsce od roku 2021 uprawa konopi odmiany Finola nie kwalifikuje się do płatności bezpośrednich, a także do płatności obszarowych w ramach PROW.

Nie ma zakazu uprawy 

Natomiast w zakresie przepisów nasiennych sytuacja odmiany konopi Finola nie uległa zmianie. Obecnie nie ma podstawy do rozpoczęcia prac nad wprowadzeniem ewentualnego zakazu obrotu materiałem siewnym odmiany konopi Finola. Komisja Europejska nie wydała decyzji upoważniającej Polskę do wprowadzenia takiego zakazu na podstawie dyrektywy 2002/53/WE.

Konopie Finola a THC 

Dodajmy, że konopie odmiany Finola, czyli o śladowej zawartości THC stosowane są m.in. w ziołolecznictwie. Działają regeneracyjnie na wiele funkcji ludzkiego organizmu. 
Natomiast niedozwolona substancja – THC to Tetrahydrokannabinol czyli organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, izomer kannabidiolu i główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach. Działanie psychoaktywne substancji jest efektem łączenia się jej z receptorami komórek nerwowych zwanych receptorami kannabinoidowymi.

Źródło: MRiRW
Foto: portal gazetawroclawska.pl

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x