środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych to podstawa

spot_img

Ostatnie lata pokazują, że najlepsze wyniki odchwaszczania zbóż ozimych uzyskuje się, stosując herbicydy już jesienią. Warunkiem wysokiej skuteczności tych zabiegów jest odpowiednia kompozycja substancji aktywnych. W podjęciu decyzji o wyborze rozwiązań herbicydowych na nadchodzący sezon pomocne mogą być wyniki doświadczeń, przeprowadzonych przez firmę INNVIGO i zaprezentowanych podczas Dni Pola.

Jesienne zabiegi herbicydowe w zbożach ozimych uznawane są przez specjalistów za najbardziej korzystne dla tych upraw. Wynika to z faktu, że zarówno na wczesnym etapie wzrostu, jak i po wznowieniu wegetacji zboża nie są zmuszone do konkurowania z chwastami o składniki odżywcze. Rozwiązanie takie jest ponadto znacznie wygodniejsze niż przeprowadzenie zabiegu wiosną, ponieważ plantatorzy są mniej uzależnieni od warunków pogodowych – niskich temperatur czy opadów deszczu, które mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać wjazd na pole. Kolejna korzyść z odchwaszczania ozimin jesienią wiąże się ze znacznie wyższą skutecznością zwalczania miotły zbożowej oraz innych uciążliwych chwastów dwuliściennych, co niestety jest trudniejsze do osiągnięcia wiosną, ponieważ w ostatnich latach chwasty te uodporniły się na wiele substancji stosowanych w tym okresie – m.in. z grupy sulfonylomoczników. – Zabiegi jesienne to podstawa, jeżeli chodzi o ochronę herbicydową zbóż ozimych. Warto skupić się na nich, wykonać je jak najlepiej, żeby nie martwić się zwalczaniem chwastów wiosną – podkreśla Marcin Bystroński, Menedżer ds. upraw rolniczych w INNVIGO.

Doświadczenia potwierdzają skuteczność odchwaszczania jesienią

Jedno z doświadczeń, które firma INNVIGO realizuje na platformie w Urbanowicach (w woj. opolskim), dotyczyło właśnie skuteczności jesiennych rozwiązań herbicydowych w zbożach ozimych. Na poletkach sprawdzano działanie dwóch kombinacji do zwalczania chwastów, a efekty można było zweryfikować podczas odbywających się w czerwcu Dni Pola. W trzeciej dekadzie miesiąca pszenica ozima była w fazie kwitnienia. Na kontroli, wyraźnie odróżniającej się od poletek, gdzie jesienią zostały wykonane zabiegi odchwaszczające, obecne były chwasty trudne do zwalczenia: miotła zbożowa, której wiechy wyrastały ponad łan, maruna nadmorska, maki, chabry, przytulia, bodziszki oraz fiolki polne.

Okazało się, że poletko, na którym zastosowano zestaw RCG – Rassel 100 SC, Cevino 500 SC, Galmet 20 SG – zostało bardzo skutecznie zabezpieczone aż do okresu kwitnienia pszenicy: po rozchyleniu łanu nie było widać żadnych chwastów. Jest to zasługa odpowiedniej kompozycji substancji aktywnych, które kompleksowo likwidują chwasty jedno- i dwuliścienne. Flufenacet (Cevino 500 SC) odpowiada głównie za zwalczanie miotły zbożowej. Rolą florasulamu (Rassel 100 SC) w tej kombinacji jest wyeliminowanie chabrów, a także maków i przytulii. Trzeci komponent, metsulfuron metylu (Galmet 20 SG), wykazuje działanie na bardzo szerokie spektrum chwastów – w tym na samosiewy rzepaku, przytulię i inne dwuliścienne, a przede wszystkim na bodziszka. Ponieważ metsulfuron metylu oddziałuje na bodziszka nalistnie, ale też odglebowo, to w przypadku wtórnego zachwaszczenia jest w stanie zabezpieczyć plantację przed tym problemem. – Zestaw RCG został idealnie skomponowany biologicznie, ta kombinacja trzech herbicydów bardzo dobrze zwalcza wszystkie główne chwasty – mówi Marcin Bystroński.

Na drugim poletku ocenie poddane zostało działanie zestawu herbicydowego CAR – Cevino 500 SC, Adiunkt/Saper 500 SC, Rassel 100 SC. Także to rozwiązanie przyniosło bardzo zadowalające efekty: po wykonaniu jesiennego zabiegu, aż do fazy kwitnienia, pszenicy nie zagrażały żadne chwasty. Flufenacet (Cevino 500 SC) zapewnia zwalczanie miotły i niektórych chwastów jedno- i dwuliściennych. Diflufenikan (Adiunkt/Saper 500 SC) jest powszechnie stosowany w zabiegach jesiennych, a jego największa zaleta to silne działanie na fiołki polne, jak również na przytulię. Jednocześnie diflufenikan wspomaga walkę z miotłą zbożową. Trzecim komponentem jest florasulam (Rassel 100 SC), który sprawdza się w przypadku występowania na polu chabrów, maków, przytulii oraz wielu innych chwastów dwuliściennych.

Dobrze skomponowane pakiety od INNVIGO

Oprócz zestawów RCG i CAR, dostępnych w sprzedaży jako gotowe pakiety herbicydowe, INNVIGO wprowadza na rynek dwuelementowy pakiet Herbibox, składający się z preparatów Cevino 500 SC i Galmet 20 SG. Ich substancje aktywne także zapewniają zwalczanie szerokiego spektrum chwastów dwuliściennych oraz miotły zbożowej. Herbibox trafi do punktów handlowych w opakowaniach przeznaczonych do zastosowania na 2 ha, co będzie wygodną opcją dla rolników gospodarujących na mniejszych areałach.

Źródło: informacja prasowa

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x