niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Redukcja populacji dzika to konieczność

spot_img

Branżowe Porozumienie do spraw Walki z ASF, skupiające rolnicze organizacje producenckie, zwróciło się do Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki z wnioskiem o podjęcie prac zmierzających do stworzenia strategii ograniczania populacji dzików w Polsce.

W piśmie organizacji branżowych czytamy:
„Stoimy na stanowisku, że bez wieloletniej strategii ograniczania populacji dzików w Polsce nie będziemy w stanie jako kraj zapewnić należytego zwalczania choroby ASF i obronić zarówno rolników produkujących trzodę chlewną, jak i krajowy sektor przetwórczy przed nieodwracalnymi negatywnymi skutkami ekonomicznymi.”

Ryzyko miliardowych strat

Przedstawiciele Branżowego Porozumienia zauważają też, że łączne zatrudnienie jedynie w samej hodowli i przetwórstwie wieprzowiny w Polsce wynosi 270 tysięcy osób. A z powodu ASF roczny utracony eksport do Azji wynosi 800 mln zł. Natomiast ryzyko utraty eksportu do Ameryki Północnej to około 1,1 miliarda zł. W tym kontekście branżowcy są  przekonani, że strategia taka nie tylko zagwarantuje skuteczną walkę z ASF, ale również w wymierny sposób wpłynie na efektywność wydatkowania środków publicznych przeznaczonych na jej zwalczanie.

Głos za redukcją 

Zdaniem przedstawicieli organizacji branżowych, kluczowym elementem walki z ASF, oprócz bioasekuracji stad trzody chlewnej i zbierania truchła dzików, jest zdecydowana redukcja populacji dzików w Polsce. Związkowcy powołują się przy tym na naukowe źródła krajowe oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), które to wyraźnie wskazują na populację dzików jako rezerwuar wirusa ASF. W konsekwencji redukcja populacji dzików do możliwie najniższego odsetka występującej pierwotnie populacji i niezwłoczne usuwanie zwłok dzików, w opinii sygnatariuszy wniosku, stanowić może najbardziej efektywne postępowanie prewencyjne.

Należy uporządkować działania

Tymczasem jak zauważają członkowie porozumienia, od początku wystąpienia pierwszych ognisk ASF u dzików w 2014 roku, do chwili obecnej nie stworzono strategii redukcji populacji dzików w Polsce. W odczuciu branżowców  podejmowane działania miały charakter incydentalny, bez planowania celów wieloletnich. W efekcie, w takich warunkach trudno kontrolować populację dzików pod kątem zwalczania wirusa ASF, którego rozprzestrzenianie się zachodzi w bardzo szybkim tempie.

Dziki zadomowiły się w miastach

Przedstawiciele Branżowego Porozumienia zauważają też, że dziki zadomowiły się nawet w miastach stanowiąc zagrożenie dla mieszkańców wielu osiedli. Rolnicy skarżą się natomiast na szkody łowieckie, których rozmiary ciągle się powiększają. 

Branżowe porozumienie liczy zatem na to, że w osobie Ministra Michała Kurtyki i po stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zyska sojuszników w działaniach na rzecz ograniczaniu strat gospodarczych. Natomiast opracowana przez MKiŚ długofalowa strategia redukcji populacji dzików, o którą apelują branżowcy, będzie kluczowym elementem w zwalczaniu zarazy ASF.

Czekają na odpowiedź Ministra

– Jako hodowcom trzody chlewnej, którym bardzo doskwiera problem ASF, zależy nam na tym, by w kwestii przygotowania strategii i zawartych w niej zapisów, wypowiedzieli się na przykład fachowcy w dziedzinie łowiectwa – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz, Prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, jeden z sygnatariuszy apelu. – Zależy nam na głosie i udziale specjalistów, którzy dobrze znają problematykę związaną z populacją dzików. Mogę więc powiedzieć tylko tyle, że nasz apel został złożony i czekamy obecnie na odpowiedź z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Oprócz Prezesa Zarządu KZP-PTCH POLPIG Aleksandra Dargiewicza, pod apelem do Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki podpisali się: Witold Choiński, Prezes Zarządu Związku POLSKIE MIĘSO, Janusz Rodziewicz, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Ignacy Zaremba, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Wiesław Różański, Prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego i Monika Piątkowska, Prezydent Izby Zbożowo Paszowej. 
 
Źródło: POLPIG
Foto: Pixabay
  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x