środa, 22 września, 2021
spot_img

Ziemię niszczą korporacje, nie rolnicy!

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Jacek Zarzecki, Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego za pośrednictwem mediów społecznościowych zabrał głos w inspirowanej przez środowiska ekologiczne dyskusji na temat ewentualnych zmian zmierzających do masowego zaprzestania hodowli zwierząt gospodarskich. 

– Nie od dziś słyszymy, że trzeba zaprzestać hodowli zwierząt gospodarskich, bo to one są głównym odpowiedzialnym za emisję gazów cieplarnianych i niszczenie planety.

A jakie są fakty? – pyta Prezes Jacek Zarzecki.

Winę ponoszą korporacje!

I w powyższym kontekście Prezes Zarzecki przytacza analizę pod nazwą: Carbon Majors Report z której wynika, że to 100 największych firm na świecie odpowiada za 70% emisji gazów cieplarnianych. 

Prezes Zarządy PZHiPBM powołuje się też na Report Plastic Waste Makers, który podaje, że 20 światowych korporacji zajmujących się produkcją opakowań jednorazowych odpowiada za ponad 55% odpadów trafiających na wysypiska, do mórz i oceanów. Natomiast jedynie 15 % z tych opakowań idzie do recyklingu. 

– Niestety, mimo powyższych faktów pseudoekolodzy dalej mówią, że to rolnictwo i hodowla zwierząt niszczy planetę – oburza się Prezes Jacek Zarzecki. – A ja mówię: Nie! Planetę niszczą wielkie korporacje, a nie rolnicy.

Carbon Majors Report

Dodajmy, że Carbon Majors Report to zestawienie, które przygotowuje międzynarodowa organizacja non-profit operująca skrótem CDP (dawniej Carbon Disclosure Project, czyli Projekt ujawniania emisji dwutlenku węgla), z siedzibą w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych Ameryki, która pomaga firmom i aglomeracjom miejskim ujawniać ich wpływ na środowisko. Głównym celem organizacji jest bezstronna sprawozdawczość środowiskowa i prawidłowe zarządzanie normami biznesowymi na rzecz zrównoważonej gospodarki. Od 2002 r. ponad 8400 firm ujawniło publicznie informacje dotyczące środowiska za pośrednictwem CDP.

Natomiast Report Plastic Waste Makers to badanie przeprowadzone przez Fundację Minderoo wraz z partnerami takimi jak: Wood Mackenzie, London School of Economics czy Planet Tracker, mające na celu ujawnienie podmiotów najbardziej zanieczyszczających środowisko odpadami z tworzyw sztucznych.

Źródła: PZHiPBM, CDP, Fundacja Minderoo
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
568ObserwującyObserwuj
8,420SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x