sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Express SX 50 SG z rejestracją w słoneczniku. Odchwaszczanie słonecznika w technologii Express Sun

spot_img

Herbicyd Express SX 50 SG uzyskał rozszerzenie rejestracji, które dopuszcza stosowanie tego preparatu w uprawie słonecznika. Jest to niezwykle istotna informacja, bowiem od teraz odchwaszczanie słonecznika w technologii Express Sun z użyciem tego preparatu jest całkowicie legalne.

Technologia Express Sun w słoneczniku

Technologia Express Sun bazuje na siewie odmian odpornych na tribenuron metylowy (pochodna sulfonylomocznika) i aplikacji herbicydu zawierającego właśnie tę substancję czynną.

– Dzięki staraniom KZPRiRB  w lipcu nastąpiło rozszerzenie zezwolenia na obrót środkiem ochrony roślin Express SX 50 SG o zastosowania w uprawie słonecznika, na zasadzie wzajemnego uznania, bazując na etykiecie jednego z Państw ościennych należących do UE. Środek ochrony roślin Express 50 SX jest dopuszczony do ochrony uprawy słonecznika np. w Republice Czeskiej – czytamy w komunikacie KZPRiRB.

Jest to preparat z powodzeniem stosowany w uprawach słonecznika również w Niemczech, Słowacji czy Czechach. Tribenuron metylowy zwalcza chwasty takie jak: chaber bławatek, ostrożeń polny, chwasty rumianowate, komosa biała, rdesty, mak polny, psianka czarna, żółtlica drobnokwiatowa, słonecznik konwencjonalny w postaci samosiewu.

Obecnie jest to pierwszy zarejestrowany w Polsce herbicyd zwalczający chwasty dwuliścienne w słoneczniku powschodowo.

Express SX 50 SG w słoneczniku

Środek Express SX 50 SG zawiera substancję czynną zaliczaną do inhibitorów syntazy acetylomleczanowej (ALS), co prowadzi do blokowania biosyntezy aminokwasów rozgałęzionych, a tym samym do zaburzeń w biosyntezie białek, a w efekcie zahamowania rozwoju i wzrostu chwastów.

Środek głównie pobierany jest przez liście, częściowo przez korzenie chwastów. Efekt chwastobójczy uzyskuje się w ciągu 14 – 21 dni od zastosowania środka. Express SX 50 SG najskuteczniej działa na młode intensywnie rosnące chwasty (od liścieni do fazy 6 liści).

Express SX 50 SG wykazuje selektywność czynną, tzn. że rośliny chronione posiadają zdolność rozkładu środka do związków nieaktywnych. Susza lub ulewny deszcz zmniejszają pobieranie środka i obniżają skuteczność jego działania.

Stosowanie słonecznik zwyczajny – odmiany tolerancyjne na tribenuron metylowy

Zabieg jednorazowy

Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 60 g/ha środka + adiuwant Trend 90 EC w stężeniu 0,1% (100 ml na 100 l wody).

Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 45 – 60 g/ha środka + adiuwant Trend 90 EC w stężeniu 0,1% (100 ml na 100 l wody).

Wyższą z zalecanych dawek stosować do zwalczania chwastów występujących w dużym nasileniu lub w starszej fazie rozwojowej.

Termin stosowania: Środek stosować do fazy 8 liści słonecznika (BBCH ≤ 18)

Liczba zabiegów: 1.

Zabieg w systemie dawek dzielonych

Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 30 g/ha środka + adiuwant Trend 90 EC w stężeniu 0,1% (100 ml na 100 l wody).

Liczba zabiegów: 2.

Termin stosowania: Środek stosować od fazy 2 liści do fazy 4 liści słonecznika (BBCH 12 – 14). Zalecana ilość wody: 100 – 400 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.

UWAGA: Przed zastosowaniem środka zaleca się wykonanie na kilku roślinach pielęgnowanej odmiany słonecznika próbnego zabiegu w celu sprawdzenia czy nie występują objawy uszkodzenia roślin lub skontaktować się z doradcą albo przedstawicielem podmiotu wprowadzającego daną odmianę słonecznika do obrotu.

Etykieta preparatu dostępna jest do pobrania na stronie www.kzprirb.pl

Źródło: www.kzprirb.pl

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
10 miesięcy temu

Witam. Czy ten środek można stosować w słoneczniku ozdobnym?

Agro Profil
Admin
10 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Dzień dobry, herbicyd Ekspress SX można stosować tylko w przypadku odmian słonecznika w technologii Expres Sun, czyli odpornych na tribenuron metylu.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x