sobota, 24 lutego, 2024

III Krajowy Dzień Soi w Radzikowie

spot_img

Wraz ze zbliżającą się jesienią, nadchodzą imprezy polowe dedykowane soi. Cykl spotkań sojowych 2 września rozpoczął Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych. W czasie konferencji podsumowano dotychczasowe krajowe działania i inicjatywy w zakresie popularyzacji uprawy soi. Na poletkach w Radzikowie zaprezentowano czołowe odmiany uprawiane przez polskich rolników.

Soja popularna wśród rolników

Soja z roku na rok staje się coraz bardziej popularna wśród polskich rolników. W dużej mierze jest to zasługa zmieniającego się klimatu oraz wysokich kosztów produkcji w uprawach konwencjonalnych. Zachętą są również dopłaty z tytułu upraw wysokobiałkowych. 

Konferencja sojowa w Radzikowie

Z inicjatywą propagowania uprawy soi wychodzą krajowe instytucje oraz hodowle roślin. Coroczne święto poświęcone tej roślinie bobowatej odbyło się w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście, w tym plantatorzy oraz uczniowie szkół rolniczych. 

III Krajowy Dzień Soi otworzyli uroczyście prof. dr hab. Henryk Bujak, dyrektor COBORU oraz mgr. inż. Emilia Sekulska, dyrektor SDOO w Seroczynie. Dyrektor COBORU przedstawił dotychczasowe wyniki działań, a także plany dotyczące promocji soi. Jednostka badawcza prowadzi program „Inicjatywa białkowa COBORU”, którego działalność przyczynia się w znacznej mierze do wzrostu areału uprawy soi w Polsce. 

Wyniki doświadczeń odmianowych w ramach projektu przedstawiła mgr. inż. Agnieszka Osiecka z Centrali Głównej COBORU. Specjalistka w wystąpieniu zaprezentowała zestawienia plonowania soi w latach 2016-2022, ukazując znaczące wzrosty w zbiorach na przestrzeni lat. 

O znaczeniu gospodarczym soi na świecie mówił dr Lech Boros z IHAR-PiB w Radzikowie. Prelegent przedstawił możliwości uprawy tego gatunku oraz zagrożenia środowiskowe.

Konferencję zamknęło wystąpienie dr inż. Magdaleny Wijat z SGGW w Warszawie, która zreferowała temat dotyczący plonowania soi w różnych systemach uprawy roli, poświęcając szczególną uwagę systemom uproszczonym. 

Podsumowanie i perspektywy

Podsumowując konferencję i prelekcję wykładowców należy wspomnieć o kilku najważniejszych aspektach: 

– postęp hodowlany wśród odmian soi jest bardzo znaczący na przestrzeni ostatnich lat

– soja aklimatyzuje się na coraz większym terenie Polski 

– rosną plony i popularność soi wśród polskich rolników 

– program “Inicjatywa białkowa COBORU” przyczynia się znacząco do promocji krajowej soi

– na przestrzeni ostatnich 10 lat areał uprawy soi wzrósł z 200 ha do 49 tys. ha

– prognozuję się, że w najbliższych latach areał uprawy soi może przekroczyć 100 tys. ha

Poletka odmianowe soi

Po zakończonej części teoretycznej, zaprezentowano w praktyce poletka odmianowe soi różnych hodowli. Szczególnie widoczną cechą były różnice na tle wczesności odmian, a także wysokość pierwszego strąka. 

Czy warto siać strączkowe?

W związku z rosnącym zainteresowaniem soją i innymi roślinami bobowatymi przygotowaliśmy materiał filmowy. Prof. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu omawia podstawowe zasady agrotechniczne w soi, ale także łubinie czy grochu oraz odpowiada na nurtujące kwestie. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem.

spot_img
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x