poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

UOKIK skontroluje składy węgla w całej Polsce. Powodem wątpliwości co do niezależności ustalania cen

spot_img

Od dzisiaj Inspekcja Handlowa, na zlecenie Prezesa UOKiK rozpoczęła kontrolę składów węgla w całej Polsce. Powodem jest sytuacja na rynku węgla, która rodzi wątpliwości co do niezależności ustalania cen przez indywidualnych przedsiębiorców. Łącznie sprawdzonych zostanie kilka tysięcy składów węgla.

UOKIK skontroluje składy węgla w całej Polsce. Powodem wątpliwości co do niezależności ustalania cen
zdj: PGG

Kontrola UOKIK na rynku węgla ma potrwać co najmniej do końca roku

Rynek węgla znajduje się pod stałą obserwacją Prezesa UOKiK. Dotychczas, w ramach prowadzonego badania rynku, sprawdzone zostały działania  201 podmiotów prowadzących łącznie 255 składów węgla. Natomiast dziś rozpoczęło się pełne badanie rynku i kontrole w całej Polsce.  Inspektorzy odwiedzą każdy skład węgla w naszym kraju i będą pozyskiwać ceny produktów z każdego dnia co najmniej do końca roku. W oparciu o te dane, a także informacje o strukturze rynku, będą podejmowane dalsze decyzje, w tym w zakresie możliwych kontroli czy przeszukań u tych przedsiębiorców, którzy próbowaliby wspólnie z innymi graczami rynkowymi ustalać ceny węgla. 

Na czym będa polegały kontrole UOKIK w składach węglowych?

W ramach prowadzonych kontroli zbadana zostanie m.in. legalność prowadzenia działalności przez sprzedawców, w tym czy przedsiębiorcy spełniają wymóg posiadania konta na portalu https://cieplo.gov.pl/ i bieżącej aktualizacji cen sprzedaży węgla. Dzięki informacjom znajdującym się na tej stronie, konsument ma możliwość sprawdzenia, gdzie może kupić węgiel, w jakiej cenie i tym samym podjąć najlepszą dla siebie decyzję zakupową. Brak spełnienia wymogów będzie skutkował zawiadomieniem do Krajowej Administracji Skarbowej, która może nałożyć na prowadzącego składy węgla karę w wysokości 1500 zł. Natomiast w przypadku stwierdzenia ponownego niedopełnienia obowiązków, KAS może nałożyć karę do 15 000 zł

Inspektorzy IH będą również sprawdzać prawidłowość uwidaczniania cen przez sprzedawców oraz zaświadczenia o kraju pochodzenia. Pozwoli to na wyeliminowanie nieprawidłowości na etapie zakupu węgla przez konsumentów. Ponadto w trakcie kontroli zebrane zostaną informacje dotyczące struktury rynku, m.in. wielkości podmiotów sprzedających węgiel, zatrudnienia, liczby posiadanych przez nich składów, a także poziomu cen. Zebrane w ramach kontroli dane posłużą m.in. do monitorowania, czy wśród sprzedawców nie dochodzi do zmów cenowych.

Każdego przedsiębiorcę naruszającego przepisy potraktujemy tak samo surowo niezależnie od wielkości firmy

W gospodarce wolnorynkowej przedsiębiorcy mają swobodę ustalania cen. Musi to być jednak ich samodzielna decyzja biznesowa, nie mogą tego robić w porozumieniu z innymi podmiotami, np. swoimi konkurentami. 

Będziemy stanowczo reagować na każdy przypadek zmów cenowych, których skutkiem jest wzrost ceny węgla i tym samym kosztów ogrzewania domów przez konsumentów. Nie ma dla nas znaczenia wielkość zmawiających się podmiotów ani ich struktura właścicielska. Każdego przedsiębiorcę naruszającego przepisy potraktujemy tak samo surowo, aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku i ochronić konsumentów – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Osoby, które mają wiedzę o zmowach cenowych przy sprzedaży węgla mogą zawiadomić UOKiK

Za zmowę cenową lub podział rynku grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy za każdą z praktyk oraz do 2 mln zł na osoby zarządzające firmą, które są bezpośrednio odpowiedzialne za niedozwolone ustalenia. Osoby, które mają bezpośrednią wiedzę o zmowach cenowych przy sprzedaży węgla mogą zawiadomić UOKiK. Wystarczy wejść na stronę urzędu SPRAWDŹ TUTAJ i skorzystać z prostego formularza, aby poinformować o niedozwolonych prawem zmowach lub nadużywaniu pozycji dominującej przez przedsiębiorcę.

źródło: UOKIK

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x