wtorek, 20 lutego, 2024

Ukraina rozwija alternatywne dla korytarza zbożowego szlaki eksportowe

spot_img

Porty „Wielkiej Odessy” funkcjonujące w ramach umowy zbożowej, są głównym, ale niepewnym miejscem eksportu ukraińskich towarów rolnych od sierpnia ubiegłego roku. Już wcześniej eksport ukraińskich towarów ruszył drogą kolejową i drogową przez zachodnią i południową granicę.

Jednocześnie rozwijana jest droga eksportu przez porty na Dunaju. Od marca 2022 r. przeładunki w portach Izmail, Reni i Ust-Dunajsk potroiły się. Łącznie wyeksportowano z nich ponad 17 mln ton produktów, w tym ponad 11 mln ton żywności.

Przejście statków przez ujście Szwydki zostało otwarte 9 lipca 2022 roku po wyzwoleniu wyspy Węży od okupantów.

Ukraina zakończyła pogłębianie ujścia Dunaju „Bystre”, podnosząc zanurzenie statków na odcinku od 0 kilometra ujścia „Bystrego” Dunaju do 77 kilometra ujścia Kiliy do 6,5 m.

Na odcinku od 77 do 116 kilometra ujścia rzeki Kiliy zanurzenie wynosi 7 m, podczas gdy maksymalne zanurzenie wynosiło zaledwie 3,9 m na początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Dzięki zwiększeniu zanurzenia statków możliwe jest zapewnienie sprawniejszej i bezpiecznej żeglugi między Morzem Czarnym a Dunajem, a także zwiększenie przepływ ładunków przez porty Dunaju.

Źródło: Agro Perspektywa

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x