środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Powstanie Fundusz Ochrony Rolnictwa – nowe narzędzie ochrony przed ryzykiem niewypłacalnych pośredników

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa, który ma chronić producentów rolnych przed skutkami niewypłacalności podmiotów nabywających ich produkty. Fundusz ma działać jako rachunek bankowy, na którym będą gromadzone środki, a następnie wypłacane rekompensaty dla rolników, w przypadku upadłości firm zajmujących się skupem i przetwórstwem produktów rolnych.

Długoletnia dzierżawa grunty rolnego na nowych zasadach. Na jaki okres będzie można zawrzeć umowę?
zdj:Archiwum AP

Analiza pokazuje niedociągnięcia w ochronie rolników przed niewypłacalnością pośredników

Z analizy, opublikowanej na stronie RCL wynika, że obecne przepisy nie zapewniają rolnikom otrzymania zapłaty za sprzedane produkty w sytuacji, gdy pośrednik jest niewypłacalny. Ponadto, unijne przepisy dotyczące pomocy publicznej dla producentów rolnych nie przewidują dopłat do składek ubezpieczenia od ryzyka upadłości podmiotów nabywających produkty rolne od rolników. W tym kontekście Fundusz Ochrony Rolnictwa ma stanowić rozwiązanie problemu, zapewniając producentom rolnym rekompensaty w przypadku niewypłacalności firm skupujących ich produkty. Według projektu, podmioty skupujące produkty rolne będą zobowiązane co kwartał do wpłat na Fundusz w wysokości 0,25 proc. wartości netto nabywanych produktów. W pierwszym roku funkcjonowania fundusz miałby być jednak dofinansowany z budżetu państwa. Kwota ta ma wynieść 100 mln zł. 

W jakiej wysokości będą rekompensaty?

Rekompensaty będą przyznawane rolnikom na podstawie decyzji dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który będzie również administrował Funduszem. W przypadku niewypłacalności podmiotu skupującego produkty rolnicze, KOWR wystąpi o potwierdzenie braku wypłaty z tytułu należności za zbyte produkty, a rolnicy będą mogli składać wnioski o rekompensaty od dnia 1 lutego do dnia 31 marca roku następującego po roku, w którym ustalona została data niewypłacalności podmiotu lub w okresie od dnia 1 lutego do dnia 31 marca w drugim roku po roku, w którym ustalona została data niewypłacalności podmiotu.

Rekompensata będzie wypłacana jako iloczyn określonej przez ministra właściwego do spraw rynków rolnych w drodze rozporządzenia procentowej stawki rekompensaty i sumy należności netto. Rozporządzenie ze stawką rekompensaty obowiązującą w danym roku będzie ogłaszane do 31 maja.

Autorzy projektu zakładają, że przepisy wejdą w życie 1 lipca 2023 r. 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x