poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

UE jest za szczepieniem drobiu przeciwko HPAI

spot_img

Francuska prezydencja Rady UE wraz z ministrami rolnictwa krajów członkowskich pod koniec maja uzgodniła, że prowadzone będą prace zmierzające do opracowania szczepień przeciwko grypie ptaków jako uzupełniającego narzędzia w profilaktyce zapobiegania i zwalczania wirusa grypy ptaków w stadach drobiu. 

Lepsza szczepionka niż masowe uboje

W opinii zwolenników szczepień, pozwoliłoby to ograniczać straty w pogłowiu ptaków i w konsekwencji straty finansowe ponoszone przez sektor drobiarski. Hiszpański Minister Rolnictwa – Luis Planas – zaargumentował, że masowe uboje są coraz mniej akceptowane przez opinię publiczną. 

Szczepienia spowodują problemy z eksportem?

Przeciwnicy praktyki szczepienia widzą duże ryzyko handlowe w tym działaniu. Ich zdaniem istnieje wysokie prawdopodobieństwo wprowadzania przez importerów zakazów eksportu drobiu z państwa stosującego szczepionki z powodu braku możliwości odróżnienia ptaków zarażonych od zaszczepionych. Przeciwnicy szczepionek zwracają także uwagę na wysokie na koszty ich stosowania, zwłaszcza w krótkim cyklu produkcyjnym.

Prace nad szczepionką przeciwko HPAI już trwają

Ważne, aby badania sprawdziły potencjał szczepionki, którą można by zdefiniować, jako odmienną od dzikiego wirusa infekującego drób, co z pewnością mogłoby ograniczyć restrykcje handlowe. Takie badania prowadzą już amerykańscy eksperci z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Stany Zjednoczone współpracują w tej sprawie z innymi krajami. Szczepienia są już testowane we Francji w stadach kaczek, a we Włoszech i w Holandii testuje się szczepienia na kurach nioskach i indykach. 

W tym „sezonie” wirus dotknął 36 państw europejskich. Ogromne straty poniosła Francja – od grudnia 2021 roku zlikwidowano 16 mln sztuk drobiu oraz Włochy – straty w pogłowiu wyniosły od stycznia 18 mln sztuk drobiu.

źródło: KIPDIP
Zdj: unsplash

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x