czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Udział żywności w eksporcie Ukrainy wzrósł do 62%

spot_img

W 2023 roku udział produktów rolno-spożywczych w całości eksportu Ukrainy wzrósł do 62% w porównaniu do 53% w 2022 roku. Tradycyjnie produkty te utrzymują pozycję lidera w strukturze produktowej – poinformował zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badawczego „Instytut Gospodarki Rolnej”, akademik Narodowej Akademii Nauk Mykoła Pugaczow.

Według niego cechą charakterystyczną minionego roku dla krajowego sektora rolnego gospodarki było spowolnienie tempa spadku obrotów handlu zagranicznego. Jeśli w 2022 r. w porównaniu do 2021 r., w wyniku ograniczenia zarówno eksportu, jak i importu, zmniejszył się on o ponad 6 miliardów dolarów. W ubiegłym roku w stosunku do 2022 roku obroty operacji importowo-eksportowej spadły zaledwie o 0,7 miliarda dolarów.

Czynnikiem decydującym o względnej stabilności zagranicznych dostaw produktów rolnych w warunkach pełnej inwazji Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy było zachowanie orientacji na rynki Unii Europejskiej. Ubiegły rok przyniósł drugi co do wartości w historii naszego kraju wolumen eksportu do UE – zauważył Mykoła Pugaczow.

Blisko 60% eksportowanej przez Ukrainę żywności trafiło do UE

W 2023 r. wolumen dostaw produktów rolnych produkcji ukraińskiej do państw członkowskich UE zmniejszył się w porównaniu do 13,1 mld dolarów w 2022 r. w USA o 4% i wyniósł 12,6 mld dolarów. USA. Jednocześnie udział UE w krajowym eksporcie produktów rolnych po raz drugi z rzędu ponownie osiągnął najwyższy wskaźnik i stanowił w zeszłym roku 57% całego ukraińskiego eksportu produktów rolnych, poinformował Mykoła Pugaczow.

Mniej dostaw popłynęło do Azji i Afryki

W 2023 roku Azja, która w 2022 roku po raz pierwszy od ponad 10 lat utraciła pozycję głównego importera krajowych produktów rolnych, utrzymała drugie miejsce z udziałem na poziomie 29,9%. Wartość krajowego eksportu do krajów tego regionu wyniosła w ubiegłym roku 6,6 miliarda dolarów. USA.

Przychody z dostaw do krajów Afryki w 2023 roku wyniosły 1,6 miliarda dolarów. Dało to regionowi 7,2% udziału w ukraińskim eksporcie produktów rolnych.

Łącznie, państwa z tych trzech regionów kupują ponad 94% produktów rolnych produkcji ukraińskiej, poinformował ekspert.

Źródło: agroperspectiva

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x