niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

KE odkłada zawarcie porozumienia o wolnym handlu z Ameryką Południową

spot_img

Komisja Europejska uznała we wtorek, że warunki porozumienia między Mercosurem a UE nie są spełnione, ale podkreśliła, że negocjacje trwają. Stanowisko KE uwzględnia postulaty masowo protestujących w Europie, a zwłaszcza we Francji rolników.

Negocjacje trwają od blisko ćwierć wieku

Mercosur zrzesza Brazylię, Urugwaj, Paragwaj i Argentynę. Negocjacje pomiędzy UE a Mercosurem w sprawie zawarcia umowy handlowej rozpoczęły się prawie ćwierć wieku temu, w 2000 r. Porozumienie polityczne zostało zawarte w 2019 r., ale sprzeciw kilku krajów, w tym Francji, zablokował ostateczne przyjęcie tego porozumienia, bronionego przez Niemcy.

Obecnie z analizy Komisji wynika, że warunki zakończenia negocjacji z Mercosurem nie są spełnione” – powiedział Eric Mamer, rzecznik Komisji. Jednak „dyskusje trwają, a Unia Europejska w dalszym ciągu realizuje swój cel, jakim jest osiągnięcie porozumienia, które będzie szanować cele UE w zakresie zrównoważonego rozwoju i uwzględniać naszą wrażliwość, zwłaszcza w dziedzinie rolnictwa” – dodał.

W zeszłym tygodniu w Brazylii odbyły się rozmowy między negocjatorami UE i Mercosuru i „dyskusje na poziomie technicznym będą kontynuowane” – powiedział Mamer.

Francja przeciwna zawarciu porozumienia

W poniedziałek prezydencja francuska poinformowała, że ​negocjacje zostały przerwane ze względu na sprzeciw Francji.

Kolejna runda negocjacji „zależy od analizy, którą zamierzamy przeprowadzić i jest przedwczesne ogłaszanie kolejnego terminu, jeśli będzie nowy, kolejnych negocjacji” – podkreślił rzecznik Komisji Europejskiej.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x