piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Tusk: Pomoc dla Ukrainy nie może oznaczać strat dla polskich rolników

spot_img

Rolnicy od miesiąca apelują do Rządu o monitorowanie rynku sprawie przepływu ukraińskich zbóż przez Polskę. Pojawiają się obawy, że będą one konkurować ceną z tegorocznymi polskimi zbiorami. Na możliwy problem zwrócił uwagę sam Donald Tusk podczas wizytacji na wsiach.

Konkurencyjne zboża z Ukrainy

To, że uwolnienie ukraińskich zbóż jest konieczne to każdy wie. Bez tego działania bezpieczeństwo żywnościowe na świecie może zostać zachwiane, szczególnie jest to istotny aspekt w przypadku Afryki, która importuje z rejonów wschodnich zboża. Niemniej jednak przepływ zbóż przez kraje Unii w tym Polski musi być przemyślany, czyli taki, który nie wpływnie negatywnie na ciężka prace rolnika. 

“Chcemy pomagać Ukrainie, ale musimy też zadbać o swoich ludzi, o swoich rolników” – mówił Donald Tusk w czasie wizyty w rodzinnym gospodarstwie rolnym na Dolnym Śląsku.

“Coraz więcej transportów idzie z Ukrainy przez Polskę, do innych krajów, ale – niestety – z punktu widzenia polskich rolników oznacza to, że część zbóż i kukurydzy będzie sprzedawana tutaj, w Polsce, po niższych cenach. To także powoduje, że opłacalność produkcji polskiego rolnika może się okazać bardzo kłopotliwa “– zauważył przewodniczący PO.

Donald Tusk zaapelował, do rządu, aby pomoc dla Ukrainy nie oznaczała dotkliwych strat dla polskich rolników. Zaznaczył, że w tym celu władze muszą wziąć pod uwagę ten nieoczekiwany problem

Na wsiach ludzie nie mają perspektyw na lepsze jutro

Przewodniczący PO podczas ostatnich wizyt w różnych rejonach polski rozmawiał z właścicielami małych, dużych i średnich gospodarstwa rolnych. Jak przyznał główne tematy jakie poruszano to ceny nawozów, ceny paliwa i brak perspektywy na przywrócenie ludzkich cen – dających szansę na opłacalność produkcji. 

Tournee polityków po Polsce to nic innego jak przygotowania przed kampanią prezydencką. Chciałoby się wierzyć, że ktoś w końcu dostrzeże problemy rolników i zacznie cokolwiek robić w tym kierunku, jednak autopsja każe nam oceniać, że może to być tzw. kiełbasa wyborcza.

źródło: Dziennik Rzeczpospolita
Zdj: facebook/DonaldTusk

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x