sobota, 24 lutego, 2024

Polagra Premiery: Alima Bis ze złotym medalem

spot_img

Alima Bis ze złotym medalem

Jednym z nieodłącznych elementów Targów Polagra Premiery jest przyznanie Złotych Medali. W tegorocznej edycji wśród grona laureatów znalazła się firma Alima Bis z Środy Wielkopolskiej. Sąd konkursowy docenił rozwiązania zastosowane w wozach paszowych serii Evolution Pro. Seria obejmuje wozy z jednym ślimakiem o pojemności od 8 do 16 m3, z dwoma ślimakami o pojemności od 12 do 30 m3 oraz z trzema ślimakami o pojemności do 50 m3.

Wóz paszowy EVOLUTION PRO Alima Bis

W porównaniu z poprzednią generacją kształt zbiornika uległ zmianie. Jej efektem jest sprawniejsze mieszanie paszy. Czas mieszania zmniejszył się o 10% w porównaniu z maszynami poprzedniej generacji.

Przez okno umieszczone w przedniej części maszyny, gotowa pasza trafia na przenośnik taśmowy o szerokości 0,9 m. Czas wyładunku został skrócony o ¼, także w porównaniu z maszynami starszej generacji. Skrócenie czasu przygotowania paszy oraz jej wyładunku wpływa na obniżenie zużycia paliwa. W rezultacie, w testach prowadzonych przez producenta, na cały cykl pracy, ciągnik napędzający wóz EVOLUTION PRO, o pojemności 14 m3 potrzebował 0,5 l paliwa mniej.

Sterowanie wszystkimi funkcjami maszyny odbywa się przy pomocy panelu EVOPAD. Na życzenie użytkownika przednie okno wysypowe może zostać zastąpione oknem bocznym. Po takiej zmianie maszyna stanie się szersza. Zaczep maszyny jest odwracalny. Po odkręceniu śrub mocujących go do ramy można zmienić jego położenie. Dzięki temu, zależnie od preferencji użytkownika wóz może być łączony z górnym lub dolnym zaczepem ciągnika.

Wozy paszowe do małej obory

Najmniejsze wozy wymagają ciągnika o mocy co najmniej 30 KM na WOM, a dwuślimakowy wóz o pojemności 16  m3 wymaga 55 KM na WOM. Oprócz produkcji standardowych wozów, producent oferuje możliwość stworzenia wozu według indywidualnych życzeń klienta. Istnieją oczywiście ograniczenia, np. wymiar otworów drzwiowych w oborze, lecz producent jest w stanie sprostać wielu, często niecodziennym wymaganiom hodowców.

Wozy paszowe oraz pozostałe maszyny marki Alima Bis oprócz Polski są oferowane na wielu rynkach zagranicznych. Maszyny można spotkać choćby w Anglii, Danii, Szwecji czy Holandii. Poza wozami paszowymi w ofercie producenta znajdziemy także rozrzutniki obornika. Firma istnieje na rynku od 1989 r. W zeszłym roku świętowała swoje trzydziestolecie.

Adam Płachta

spot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników