poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Złote medale Grupy MTP Polagra Premiery 2023 przyznane!

spot_img

8 grudnia 2022 zebrał się sąd konkursowy i przyznał innowacyjnym produktom 27 prestiżowych wyróżnień. Poniżej prezentujemy laureatów nagród Złote Medale Grupy MTP Polagra Premiery 2023.

POLAGRA-PREMIERY nareszcie w realu!

Edycja Międzynarodowych Targów Rolniczych Polagra Premiery odbędzie się w dniach od 13 do 15 stycznia na terenie MTP Poznań. Tym wydarzeniem zostanie otwarty sezon imprez wystawowych w branży rolniczej. Zwiedzający zapoznają się z wieloma nowościami i premierami. Podczas każdej edycji targów są przyznawane nagrody ZŁOTY MEDAL GRUPY MTP. W konkursie tym nagradzane są produkty wyróżniające się innowacyjnością i wytwarzane w oparciu o autorskie rozwiązania. Ich oceną zajmuje się grono specjalistów reprezentujących branżę rolniczą.

Sąd konkursowy, pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka przyznał w 2023 roku 27 ZŁOTYCH MEDALI GRUPY MTP POLAGRA PREMIERY. Zostały one podzielone na dwie kategorie. Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa oraz Rośliny uprawne. Dodajmy tylko, że te prestiżowe wyróżnienia zostaną wręczone 13 stycznia 2023 podczas ceremonii otwarcia targów. 

Laserowe zwalczanie chwastów

W kategorii „Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa” przyznano aż 14 nagród. Nagrodę otrzymał AGRI JACOBUS. Jest to laserowy autonomiczny system do niechemicznego zwalczania chwastów w uprawach rolniczych i warzywniczych. Sprzęt został zgłoszony przez firmę AGROCOM POLSKA Jerzy Koronczok, producent – Jakub Koronczok, Politechnika Wrocławska. To pionierskie rozwiązanie powstało z mylą o rosnących wymaganiach konsumentów żywności i w odpowiedzi na wycofywanie kolejnych substancji czynnych służących do ochrony roślin. Zbudowany od podstaw robot AGRI JACOBUS porusza się z sposób autonomiczny po polu.  

Jest w stanie w czasie rzeczywistym rozpoznać chwasty z wykorzystaniem systemu wizyjnego w rzędowych uprawach roślin, np. burakach cukrowych. Funkcje życiowe niepożądanych roślin są zatrzymane po precyzyjnym skierowaniu na nie promieniowania laserowego. Warto dodać, że system AGRI JACOBUS jest napędzany w całości energią elektryczną.

POLAGRA - PREMIERY 2023. Rolnicze premiery w Poznaniu

Mniejsze straty przy zbiorze 

Firma Mescomp została nagrodzona za cyfrowy miernik strat ziarna. Urządzenie zostało skonstruowane z myślą o pracy kombajnach współpracującymi z monitorami Isobus. Sprzęt liczy każde gubione ziarno, które uderzy w belkę pomiarową. Warto dodać, że nie trzeba urządzenia kalibrować, liczy ono i podaje straty w tysiącach nasion/ha.

Kolejny Złoty Medal przyznano Internetowej Platformie Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin- eDWIN.  Zgłosił ją Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Z tym rozwiązaniem rolnik ma dostęp do ostrzeżeń przed zagrożeniami na polu. Po za tym aktualne dane meteorologiczne i wspomaganie decyzji dotyczących terminu i ilości stosowanych środków ochrony roślin oraz uproszczony kontakt z doradcą rolniczym.

Firma GAMA GROUP Szepietowscy sp. j została nagrodzona za autonomiczny system podgarniania paszy EM Lizard. Sprzęt został wyprodukowany i zaprojektowany całkowicie w Polce. Urządzenie ma ślimak napędzany silnikami bezszczotkowymi BDLC poprzez przekładnie planetarne. Przedsiębiorstwo Kingspan Water & Energy Sp. z o.o. nagrodzono za zbiornik FuelMaster 2500 L. Służący do magazynowania i dystrybucji oleju napędowego. Jest to konstrukcja dwupłaszczowa zapewniająca ochronę magazynowanego paliwa. Zamykana obudowa uniemożliwia dostęp osób niepowołanych. 

Hala na różne zastosowania 

Kolejny Złoty Medal otrzymała firma Skavska Tomasz Betka za halę łukową Skavska 13m. Jest to przemyślana i trwała konstrukcja pod różne zastosowania np. przechowywaniu płodów rolnych, maszyn, ale także przy hodowli zwierząt. Zaprojektowano ją w oparciu o wszystkie strefy wiatrowo-śniegowe w Polsce jak i Europie. Innowacje wprowadzone w tym modelu pomagają na ograniczenie skraplania, zwiększeniu kubatury użytkowej, a także zwiększają odporności na śnieg oraz podmuchy wiatru. Irriget.com to internetowy serwis satelitarnego wsparcia decyzji nawodnieniowych. Rozwiązanie z firmy Wasat Sp. z o.o. 

Nowoczesne ładowarki

Wśród maszyn nagrodzono ładowarkę teleskopową JCB 542-70 AGRI PRO. Sprzęt zgłosiła firma PPHU GAŁKOWSKI Sp. z o.o. Do jej napędu zastosowano silnik JCB DieselMAX Stage V o mocy 175 KM. Skrzynia napędowa DualTech pozwala na jazdę z prędkością 50 km/h. Na taką samą nagrodę zasłużyła również ładowarka teleskopowa Manitou MLT 850-145V+, którą zgłosiło Przedsiębiorstwo Usługowo Produkcyjne AGROMIX Sp. z o.o. Maksymalny udźwig to 5 t, a wysokość podnoszenia to 7,6 m.

Wielozadaniowy agregat uprawowo-siewny Mzuri Pro-Til 4Tx został zgłoszony przez MZURI-WORLD Sp. z o.o. Kolejne złoto przyznano dla platformy wspierającej prognozowanie i monitoring zbioru w skali regionu. Rozwiązanie zgłoszone przez SatAgro Sp. z o.o. 

Precyzyjne nawożenie 

Firma KUHN-MASZYNY ROLNICZE Sp. z o.o. została nagrodzona za rozsiewacz nawozu RAUCH AERO 32.1. Jest to precyzyjny pneumatyczny rozsiewacz nawozów dający wysoki poziom jakości nawożenia i skuteczność działania nawet w przypadku nawozów o problematycznych właściwościach lotnych. Z tym rozwiązaniem mamy zawsze najwyższą precyzję nawożenia na obraz wysiewu nie wpływają takie czynniki jak wiatr czy nachylenie terenu.

Natomiast firma MEPU OY z mobilną suszarnię MEPU M4-45. Produkt jest przeznaczony do suszenia wszelkiego rodzaju ziaren zbóż. Ostatnie wyróżnienie jest dla firmy Amzone za system DirectInjekt – dodatkowe zasilanie bezpośrednie. Rozwiązanie to pozwala na szybkie i elastyczne stosowanie dodatkowego środka ochrony roślin odpowiadające zapotrzebowaniu w konkretnych warunkach polowych. Jego zaletą jest oszczędność kosztów i czasu pracy, kosztów eksploatacji maszyny, ograniczenie środków ochrony roślin, ochrona środowiska i optymalny stan upraw oraz optymalny plon.

W kategorii „Rośliny uprawne” przyznano 13 Złotych Medali Grupy MTP. Na to miano zasłużyły odmiany:

– żyto ozime DAŃKOWSKIE ALVARO, którego producentem jest DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o.; 

– pszenica ozima ELEKTRA z Hodowli Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR; 

–  jęczmień jary Rekrut – Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR; 

–  koniczyna łąkowa MHR Nela – z Małopolskiej Hodowli Roślin sp z o.o.; 

– Kukurydza SM Giewont – Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR; 

–  łubin wąskolistny AGAT – Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR;

 –  łubin wąskolistny Zorba – Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o.; 

–  pszenżyto ozime MEDALION – HODOWLA ROŚLIN STRZELCE Sp. z o.o. Grupa IHAR; 

– pszenica ozima Liberia – Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o.; 

– rzodkiewka RUMBA F1 – PLANTICO – Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki Sp. z o.o.

 – jęczmień jary TILMOR – DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o.

 – TRIBUTO pszenżyto ozime – zgłaszający i producent: DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. 

–  TROFEUM – odmiana jęczmienia jarego – zgłaszający i producent: HODOWLA ROŚLIN STRZELCE Sp. z o.o. Grupa IHAR.

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x