wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Kukurydza na kiszonkę – znamy ceny usług zbioru w 2022. Ile kosztuje kukurydza na pniu?

spot_img

Rok 2022 stoi pod wielkim znakiem zapytania – w kontekście dzisiejszej opłacalności, jak i przyszłorocznej. Tegoroczne upały zaszkodziły także kukurydzy, która jest podstawową paszą dla bydła. Ile kosztuje obecnie jej zbiór na kiszonkę? Czy można kupić plantacje na „pniu”?

Rekordowa powierzchnia uprawy kukurydzy

Areał kukurydzy w Polsce z roku na roku rośnie. W 2022 roku powierzchnia uprawy kukurydzy wynosi aż 1,86 mln hektarów. Jest to o 8,5% więcej niż w 2021. 20 lat temu wielu rolników nie dawało szans na rozwój upraw kukurydzy w kraju, podobna sytuacja dotyczy obecnie soi. Po latach, klimat i koniunktura rynku pokazują, że na kukurydzy idzie zarobić. 

Kukurydza na kiszonkę

Kukurydza jest uprawiana z przeznaczeniem na ziarno i kiszonkę. Uprawa kukurydzy na kiszonkę pozwala hodowcom bydła mięsnego i mlecznego zaspokoić bazę paszową, którą w tym roku jest uszczuplona. Wartość odżywcza kukurydza zależy od jej wilgotności, fazy rozwojowej, ale przede wszystkim od wielkości i wypełnienia kolby. Kolba wraz z ziarnami odpowiada za wartość energetyczną kiszonki i to dzięki temu czynnikowi kukurydza jest jedną z najbardziej pożądanych roślin przez hodowców. 

Sieczkarnia polowa Claas Jaguar 990. fot. Claas

Ceny zbioru kukurydzy na kiszonkę 2022

W tym roku oprócz cen oleju napędowego wzrosły także koszty użytkowania maszyn i części zamiennych. Jak pokazały tegoroczne żniwa, stawki usług wzrosły nawet dwukrotnie i ma to również odzwierciedlenie w najmie sieczkarni polowej.

Zebraliśmy i podsumowaliśmy ceny usług zbioru kukurydzy na kiszonkę w 2022, które prezentujemy poniżej:

1200 zł/ha – sieczkarnia Claas Jaguar + dwa zestawy transportowe (woj. wielkopolskie)

800 zł/ha + 200 zł (netto) za zestaw transportowy – sieczkarnia John Deere (woj. kujawsko-pomorskie) 

1200 zł/ha – sieczkarnia Claas Jaguar + dwa zestawy transportowe (woj. opolskie)

1400 zł/ha – sieczkarnia Claas Jaguar + dwa zestawy transportowe (woj. mazowieckie)

1500 zł/ha – sieczkarnia Krone BiG + dwa zestawy transportowe (woj. łódzkie)

1700 zł/ha – sieczkarnia John Deere + dwa zestawy transportowe (woj. podlaskie)

1800 zł /ha – sieczkarnia Claas Jaguar 960 + dwa zestawy transportowe (40m3) (woj. lubelskie)

900 zł/ha – sieczkarnia Claas Jaguar 950 + dwa zestawy odwożące (woj. lubuskie)

Rolnicy sprzedają kukurydzę na pniu

Susza oraz wysokie temperatury doprowadziły do dużych strat na plantacjach kukurydzy. W momencie kwitnienia wiele roślin nie zawiązało odpowiedniej ilości ziaren w kolbie. Rolnicy z najsilniej dotkniętych regionów donoszą, że w kolbie znajdują się często tylko 2-4 ziarniaki. Potencjał plonowania wspomnianych plantacji szacuję się na około 1 tonę.

Taka ilość nie zrekompensuję kosztów omłotu, a co dopiero nakładów na środki ochrony roślin, materiał siewny i nawozy. Sytuacja skłania wielu gospodarzy do ratowania finansów poprzez sprzedaż kukurydzy na pniu lub zbioru na własne potrzeby paszowe. Na popularnym portalu znajdziemy niemalże 500 ogłoszeń z całej Polski.

Ceny kukurydzy na pniu rozpoczynają się od około 4 tysięcy złotych, a kończą się nawet na 15 tysiącach. Na cenę składa się stan i kondycja plantacji, a także względnie poniesione koszty, które muszą się zwrócić. Poniżej prezentujemy przykładowe ogłoszenia z kraju.

Ogłoszenia plantatorów kukurydzy 

  • „Sprzedam kukurydzę na pniu na kiszonkę. Różne areały pól. Cena ustalana indywidualnie w zależności od sytuacji na polu.” – 5000 zł za hektar (woj. wielkopolskie)
  • „Sprzedam 10 ha kukurydzy na pniu w jednym kawałku, odmiana ziarnowa jak również na kiszonkę „- 7500 zł za hektar (woj. podlaskie)
  • „Sprzedam kukurydzę na pniu. Siana w rozstawie 60 cm. Bardzo gęsta, wysokość ok. 3m, miejscami mniejsza” – 10 000 zł za hektar (woj. kujawsko-pomorskie)
  • „Sprzedam kukurydzę na pniu z obszaru 12 ha w jednym kawałku. Wystawiam fakturę VAT. Możliwość koszenia od zaraz. ” – 7500 zł za hektar (woj. wielkopolskie)
  • „Sprzedam kukurydzę na pniu z przeznaczeniem na kiszonkę 5,5ha” – 4200 zł za hektar (woj. lubuskie)
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x