wtorek, 20 lutego, 2024

CLAAS zwiększa produkcję kombajnów TUCANO!

spot_img

Należąca do światowej czołówki producentów maszyn rolniczych Firma CLAAS intensywnie rozwija swój super nowoczesny zakład produkcyjny w Krasnodarze w Rosji. Celem tej inwestycji jest zwiększenie wydajności produkcji kombajnów marki TUCANO, a podstawą takiej decyzji koncernu był rosnący popyt na lokalnie produkowane maszyny rolnicze tej firmy. 

– Wzrost zainteresowania naszymi maszynami ze strony rosyjskich rolników i uczestników innych ważnych okolicznych rynków eksportowych zdecydował o tym, że zakład CLAAS w Krasnodarze już teraz produkuje z tak samo wysoką jakością, jak nasza macierzysta fabryka w Harsewinkel w Nadrenii – Północnej Westfalii w Niemczech, a także inne nasze sztandarowe fabryki– mówi dr Ralf Bendisch, dyrektor generalny zakładu CLAAS w Krasnodarze. 

Nacisk na jakość i wydajność

Rozbudowa zakładu w Krasnodarze obejmuje powiększenie obszaru strefy obróbki metali z obecnych 11 000 m2 do 16 000 m2. Planuje się też przedłużenie systemu przenośników w lakierni o 700 m, a także instalację kolejnej kabiny do malowania proszkowego. Powstanie również dodatkowa hala logistyczna z 1100 miejscami magazynowymi. Podstawowym celem modernizacji jest dostosowanie procesów technologicznych do zmian oraz usprawnień w produkcji kombajnów bieżących serii TUCANO. Na tym jednak nie koniec, w ramach modernizacji pomyślano też o dostosowaniu parametrów fabryki do montażu przyszłych, jeszcze nie wdrożonych obecnie typów i serii kombajnów TUCANO. Przesłanką ku temu jest fakt, że każdego miesiąca do konstrukcji maszyn wprowadza się od 25 do 30 ulepszeń o różnym stopniu złożoności. W ten sposób inżynierowie CLAAS stale dostosowują nowe kombajny do wymagań rolników i rozwijających się gospodarstw rolnych. Uwzględnia się przy tym lokalne rolnicze uwarunkowania i światowe trendy technologiczne. Równie ważnym parametrem jest wzrost wydajności produkcji fabryki.

Około 12,6 miliona euro 

W rozbudowę i zakup dodatkowych maszyn produkcyjnych w Krasnodarze CLAAS zainwestuje łącznie około 12,6 miliona  euro. Całkowita powierzchnia produkcyjna będzie wówczas wynosić 53 000 m2. Znacząco zwiększy się też liczba pracowników. Do końca 2021 roku będzie ich ponad 700. Łączna wartość inwestycji w zakład produkcyjny na południu Rosji, od rozpoczęcia jego budowy, wyniesie niemal 150 milionów euro. Dodajmy, że oddana do użytku w 2005 roku i rozbudowana w 2015 roku nakładem 120 mln euro inwestycja w Krasnodarze zalicza się obecnie do grupy najnowocześniejszych na świecie zakładów produkujących kombajny zbożowe i inne maszyny rolnicze.

AXION, XERION i TRION

Obok produkcji kombajnów TUCANO montuje się tam również duże ciągniki AXION i XERION. Każdego roku po przejściu pełnego cyklu produkcyjnego fabrykę opuszcza ponad 1000 kombajnów TUCANO. Kombajny i inne maszyny rolnicze trafiają na rynek rosyjski i na eksport do bliskiej Rosji części Europy oraz do Kazachstanu. 
W najbliższej przyszłości z linii produkcyjnej w Krasnodarze zjeżdżać będą również nowe kombajny z wytrząsaczami i kombajny hybrydowe TRION, których produkcja w fabryce w Harsewinkel rozpocznie się już pod koniec 2021 roku. 
Dodajmy, że niedawno zakłady w Krasnodarze i Harsewinkel wspólnie świętowały wyprodukowanie 25-tysięcznego kombajnu TUCANO. 
A w 2020 roku, spośród 147 firm zatrudniających od 251 do 1000 pracowników, zakład uplasował się na 22 miejscu w rankingu 100 najlepszych pracodawców w Rosji.

Źródło i foto: materiały Firmy CLAAS

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x