niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ciągnik rolniczy w rozliczeniu

spot_img

Ciągniki rolnicze od wielu lat cieszą się zainteresowaniem na rynku. Duża część rolników nie wyobraża sobie pracy bez tych dużych maszyn. Mają one bowiem szeroki zakres zastosowania, takie jak bronowanie, sianie czy oranie pola. Dzięki temu ich zakup w przeciągu ostatnich lat nie spada, a zdecydowanie wzrasta. Mimo tego wysokie koszta ciągników sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup używanych modeli bądź zostawiania starych w rozliczeniu i wybierania w zamian nowych. Czym jest zatem ciągnik rolniczy w rozliczeniu i o czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Podatek od środków transportowych – co mu podlega?

Przepisy dotyczące podatku od środków transportowych reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z artykułem 8. tej ustawy opodatkowaniu od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym mają masę całkowitą od 7 ton do 12 ton oraz autobusy. Zgodnie z powyższym przepisem ciągniki siodłowe podlegają opodatkowaniu podatkiem transportowym, niezależnie do sposobu ich wykorzystania.

Zalety zakupu ciągnika rolniczego w rozliczeniu

Użytkowanie nowego ciągnika rolniczego ma wiele zalet, dlatego stale rośnie liczba osób, które przekonują się do wymiany starego modelu na kolejne, które pochodzi od dealera. Dla wygody właścicieli istnieje możliwość pozostawienia ciągnika w rozliczeniu. Z pewnością wielu rolników próbowało sprzedawać pojazd we własnym zakresie. Taki proces bywa często uciążliwy i trzeba poświęcić mu mnóstwo czasu.

Wiele rozmów telefonicznych, spotkania z potencjalnymi kupcami i niepewność sprawia, że bardzo często i tak nie dochodzi do finalizacji transakcji. Decydując się na pozostawienie ciągnika w rozliczeniu, można zaoszczędzić nie tylko dużo czasu, ale i nerwów. Dealer odkupuje od nas pojazd i to on od tej pory musi zajmować się poszukiwaniem nowego nabywcy. Bardzo często dealerzy również przyznają dodatkowe rabaty za pozostawienie ciągnika w rozliczeniu. Dzięki temu katalogową cenę takiego pojazdu można jeszcze obniżyć, nawet o kilka tysięcy złotych.

Możliwość skorzystania z finansowania na dobrych warunkach

Zakup nowego ciągnika bardzo często odbywa się na podstawie finansowanie. Decydując się na zaciągnięcie kredytu, można liczyć na bardzo dobre warunki. Dla klientów, którzy ponownie korzystają z finansowania, mogą liczyć na obniżone oprocentowanie, które może być różne dla każdej placówki bankowej. Oprócz tego możliwe są niskie miesięczne raty, które wyliczane są na podstawie rzeczywistej utraty wartości pojazdu w okresie finansowania czy wpłata własna od 0%. Nie trzeba mieć zatem dużej ilości gotówki na start.

Przyjmowanie ciągnika rolniczego w rozliczeniu – jakie są zalety?

Odkąd polski rynek jest bardzo bogato w sprzęt używany, którego pozbywają się rolnicy z bogatszych krajów europejskich, jest w czym wybierać. Nie jest bowiem sztuką kupić ciągnik znanej marki, którego pozbył się zachodni sprzedawca, ponieważ czas jego bezproblemowej eksploatacji prawdopodobnie dawno już minął. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie ciągnika zza granicy? Sprzedawcy takich sprzętów bardzo się starają, żeby ciągnik wyglądał jak mało używany. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem sprawdzić przede wszystkim bardzo dokładnie jego stan techniczny oraz prawny, a także nie sugerować się jedynie wskazaniami licznika motogodzin oraz wiekiem maszyny.

Na rodzimym rynku więcej jest natomiast starszych modeli, których pozbywają się gospodarze, którzy inwestują w nowocześniejszy sprzęt. Jeśli chcemy zakupić ciągnik, który możemy naprawić we własnym zakresie to warto postawić na ciągnik z lat dziewięćdziesiątych, w których elektronika nie była jeszcze tak bardzo rozbudowana. Modele pochodzące z tego okresu są uznawane za dosyć trwałe, bo produkowane jeszcze w czasie, gdzie nie było restrykcyjnych norm emisji spalin. Są również prostsze w budowie, ale także w obsłudze.

Sprawny ciągnik – jak to sprawdzić, aby kupić dobry model?

Przystępując do oglądania ciągnika, warto zastrzec sobie u osoby sprzedającej, aby maszyna nie była wcześniej uruchamiana. Zimny silnik pozwoli nam na dokładne sprawdzenie stanu maszyny. W dodatku możemy wtedy zobaczyć, jak radzi sobie z odpaleniem i jak działają poszczególne podzespoły po rozgrzaniu silnika. Zwróćmy również uwagę, czy widoczne są oznaki jakichkolwiek napraw. Warto sprawdzić rozrusznik, alternator czy pompy.

Jeżeli mamy wątpliwości co do wskazań w kabinie dotyczących licznika motogodzin, dobrze jest także sprawdzić żywotność silnika. Działanie to polega na pomiarze ciśnienia oleju przy pomocy manometru. Niestety nie da się do końca zweryfikować, czy licznik rzeczywiście został cofnięty. Dodatkowo warto skontrolować poziom oleju i jego lepkość, a także szczelność układu chłodzenia. Podobnie jak kolor spalin – jeśli po uruchomieniu silnika pojawi się niebieska barwa to znak, że do komory spalania dostaje się olej. Więcej informacji na temat ciągników i ich zakupów można znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy ,,ciągniki rolnicze Mascus.pl”.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x