piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Także we wrześniu Rosja dominowała w światowym eksporcie pszenicy

spot_img

We wrześniu Federacja Rosyjska wysłała na eksport 6 mln ton pszenicy, czyli o 17% więcej niż we wrześniu ubiegłego roku. Od początku sezonu (lipiec-wrzesień 2023) międzynarodowe dostawy wzrosły o 42% – do 17 mln ton, podaje Interfax powołując się na dane monitorujące Rosyjskiego Związku Zbożowego.

Wrześniowe dostawy pszenicy ustanowiły w tym miesiącu rekord. Poprzedni wysoki wynik przypadł na sezon 2021/2022 kiedy to we wrześniu wyeksportowano 5,8 mln ton” – powiedziała dyrektor wydziału analitycznego związku Olena Tyurina.

Dodała także, że we wrześniu na eksport wysłano łącznie 6,99 mln ton rosyjskiego zboża, czyli o 17,6% więcej niż we wrześniu ubiegłego roku.

Dostawy jęczmienia w zeszłym miesiącu praktycznie odpowiadały wskaźnikowi z września ubiegłego roku i wyniosły 790 tys. ton, ale eksport kukurydzy wzrósł prawie 8-krotnie – do 201 tys. ton.

Największym odbiorcą pszenicy był we wrześniu Egipt, do którego wysłano 782 tys. ton, czyli o 31% mniej niż w roku ubiegłym.

Wysyłki do Turcji, po spadku w poprzednich miesiącach, we wrześniu wzrosły i przekroczyły poziom ubiegłoroczny o 4% i wyniosły 616 tys. ton.

Ponadto do Iranu wysłano 490 tys. ton zboża (-32%). Na czwartym miejscu w rankingu importerów rosyjskiej pszenicy znajduje się Indonezja z 281,5 tys. ton (we wrześniu 2022 r. nie było dostaw) i Pakistan – 274 tys. ton (wzrost 3,2-krotny).

Według ostatniej prognozy USDA Rosja powinna wyeksportować w tym sezonie rekordowe 49 mln ton pszenicy (37,5 mln ton ma wynieść eksport z UE). Oznacza to, że rosyjski eksport pszenicy stanowić będzie prawie 1/5 światowego eksportu tego zboża.

Źródło: Interfax, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x