czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Brak miejsca w chłodniach. Rolnicy wnioskują o interwencyjny skup warzyw

spot_img

Rolnicy z gmin Wyszogród i Czerwińsk stanęli w obliczu trudności, które mogą zagrozić przyszłości ich gospodarstw. W tym roku, mierzą się z poważnym wyzwaniem związanym z brakiem możliwości sprzedaży brokułów i kalafiorów do chłodni. Sami postanowili podjąć działania w celu rozwiązania swoich problemów. 

Zorganizowali spotkanie, na które zaprosili przedstawicieli Parlamentu, Starostę Płockiego oraz Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wzięli w nim udział Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz oraz lokalni rolnicy.

Brak miejsca w chłodniach. Rolnicy wnioskują o interwencyjny skup warzyw

Rolnicy wnioskują o uruchomienie interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów

Rolnicy zgłosili problem braku możliwości sprzedaży brokułów i kalafiorów do chłodni. Rolnicy z ww. gmin prowadzą specjalistyczne gospodarstwa warzywnicze nakierowane na produkcję wysokiej jakości kalafiorów i brokułów z przeznaczeniem na przechowywanie w chłodniach. Niestety chłodnie są obecnie zapełnione, a ich właściciele nie wykazują zainteresowania zakupem warzyw od lokalnych rolników. Uzasadniają to wzrostem kosztów energii, rosnącymi kosztami kredytów oraz wzrostem kosztów pracy. W związku z tym preferują zakupy od zagranicznych firm, które regularnie dostarczają świeże produkty na rynek hurtowy.

Uczestnicy spotkania zwrócili się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów w podobnej skali jak to miało miejsce w przypadku malin oraz wprowadzenie dopłat do produkcji kalafiorów i brokułów. Brak pomocy państwa spowoduje bankructwo wielu gospodarstw, które zaciągnęły kredyty na zakup sadzonek i środki ochrony roślin. Uczestnicy spotkania zwrócili się również o umożliwienie spotkania delegacji rolników z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu omówienia trudnej sytuacji w sektorze.

Czekamy na pozytywny rozwój sytuacji.

źródło:KRIR

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x