wtorek, 20 lutego, 2024

Święto techniki rolniczej – TRiLiada 2023

spot_img

Tegoroczna edycja TRiLiady, organizowanej w murach Instytutu Inżynierii Biosystemów należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, będzie wyjątkowa, ponieważ przypada w roku jubileuszu 50-lecia powołania do działalności Studenckiego Koła Naukowego Mechanizacji Rolnictwa. Dlatego TRiLiada 2023 odbędzie się pod hasłem „Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej od mechanizacji do cyfryzacji rolnictwa w 50 lat„.

Jak obecnie wygląda rolnictwo?

Aktualnie produkcja rolnicza znajduje się w samym środku czwartej, cyfrowej rewolucji technologicznej. Rolnictwem 4.0 nazywa się szeroko pojęte zbieranie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie danych na potrzeby sterowania procesami produkcji i dostarczenia informacji na potrzeby podejmowania decyzji produkcyjnych i biznesowych.

Cyfryzacja rewolucjonizuje cały sektor rolniczy przez promocję zwiększenia wydajności, zrównoważonego rozwój i konkurencyjności. Sztuczna inteligencja (AI), robotyka oraz Internet rzeczy (IoT) i 5G to najnowsze technologie w rolnictwie, które stały faktem i oferują rolnikom oraz całemu agrobiznesowi wsparcie.

Dzięki cyfryzacji producenci rolni, dostawcy środków produkcji, przetwórcy, producenci oraz dealerzy i punkty serwisowe maszyn mogą korzystać z usprawnionego łańcucha wartości dzięki ściślejszej współpracy i lepszej komunikacji. Dynamicznie rozwijające się technologie wymagają interdyscyplinarnej wiedzy eksperckiej, którą dostarcza dobrze wykształcona kadra z zakresu techniki i technologii produkcji rolniczej oraz z zakresu technologii pozyskiwania i obróbki danych cyfrowych.

Święto TRiLiada już w maju!

Zgodnie z wieloletnią tradycją 25 maja br. Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej działające w Katedrze Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu organizuje wydarzenie o nazwie TRiLiada, które jest świętem wszystkich studentów z kierunków Ekoenergetyka, Informatyka stosowana oraz przede wszystkim Inżynieria rolnicza. TRiLiada, to wydarzenie oparte na merytorycznych wykładach prowadzonych przez zapraszanych gości z branży inżynierii rolniczej oraz intelektualnej i sportowej rywalizacji grup studenckich. Wykłady i merytoryczna dyskusja dotyczyć będą wyzwań stojących przed inżynierią rolniczą w czasie cyfrowej rewolucji zachodzącej w rolnictwie.

spot_img
Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x