sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Cukier podbił światowe ceny żywności w kwietniu

spot_img

Spadające przez rok światowe ceny żywności wzrosły nieznacznie w kwietniu w wyniku gwałtownego wzrostu cen cukru – poinformowała w piątek (05.05.2023) Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Obok cukru, wzrósł wskaźnik cen mięsa, ale ceny zbóż, nabiału i olejów roślinnych nadal spadały.

Indeks cen żywności FAO

Śledzi międzynarodowe ceny koszyka towarów, wzrósł o 0,6% w stosunku do poziomu z marca. Jest znacznie poniżej poziomu sprzed roku (-19,7%), kiedy rynki odczuły skutki wojny na Ukrainie, ale pozostaje na wysokim poziomie, znacznie powyżej wskaźników dla 2020 i 2021 roku z tego samego okresu.

Indeks cen cukru FAO wzrósł w porównaniu z marcem o 17,6%, osiągając najwyższy poziom od października 2011 r. Powodem jest spodziewany spadek produkcji w Indiach, Chinach i Tajlandii, związany w szczególności z suszą. Ponadto powolny początek zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii i wzrost międzynarodowych cen ropy naftowej, który zwiększa popyt na etanol wytwarzany z trzciny cukrowej, powodują wzrost cen.

Indeks cen mięsa FAO w kwietniu wzrósł 1,3% w stosunku do marca, ale był o 6,1 procent poniżej wartości z analogicznego miesiąca ubiegłego roku. W kwietniu międzynarodowe notowania cen wieprzowiny wzrosły najbardziej w wyniku zwiększonych zakupów importowych ze strony krajów azjatyckich oraz utrzymujących się ograniczeń podaży u kilku wiodących eksporterów z powodu wysokich kosztów produkcji i problemów zdrowotnych zwierząt. W międzyczasie światowe ceny mięsa drobiowego odbiły, po dziewięciu miesiącach ciągłych spadków, w miarę wzrostu popytu importowego z Azji.

Indeks cen zbóż FAO stracił na wartości 1,7% w porównaniu z marcem.

Cena pszenicy spadła w ciągu miesiąca o 2,3%, osiągając najniższy poziom od lipca 2021 r. Wynika to głównie z „dużej dostępności eksportowej z Rosji i Australii”, korzystnych warunków klimatycznych w Europie oraz umowy zezwalającej na tranzyt zboża we wschodnich krajach Unii Europejskiej.

Światowe ceny kukurydzy spadły w kwietniu o 3,2%, głównie z powodu zwiększonych sezonowych dostaw w Ameryce Południowej. FAO podkreśla, że brazylijska produkcja powinna osiągnąć rekordowy poziom w 2023 r. Kraj mógłby wówczas stać się czołowym światowym eksporterem tego surowca, co osiągnął tylko raz w 2013 r. Argentyna powinna odwrócić się, by zobaczyć spadek produkcji z powodu suszy.

Ceny jęczmienia spadły o 4,3% miesiąc do miesiąca, odzwierciedlając brak globalnego popytu i skutki słabych międzynarodowych rynków kukurydzy i pszenicy.

Ceny ryżu wzrosły – sprzedaż do azjatyckich nabywców podniosła międzynarodowe ceny ryżu w kwietniu. W rezultacie notowania eksportowe ryżu odwróciły większość spadków, które zarejestrowały w marcu 2023 r.

Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł o 1,3% w stosunku do marca. Ciągły spadek od pięciu miesięcy, który odzwierciedla połączony efekt stabilności światowych cen oleju palmowego i spadku notowań olejów sojowego, rzepakowego i słonecznikowego. Te ostatnie są spychane w dół przez presję globalnej podaży.

Indeks cen produktów mlecznych FAO spadł w kwietniu 1,7 procent) w stosunku do marca i o 15,1 procent w porównaniu z poziomem sprzed roku. W kwietniu międzynarodowe ceny mleka w proszku spadły dziesiąty miesiąc z rzędu, głównie pod wpływem utrzymującego się słabego światowego popytu importowego. Zwiększone zakupy ze strony Chin i sezonowo spadające dostawy z Nowej Zelandii zapobiegły potencjalnie głębszemu spadkowi światowych cen pełnego mleka w proszku, podczas gdy zwiększone bieżące dostawy z Europy Zachodniej wywierały dalszą presję na obniżenie cen odtłuszczonego mleka w proszku.

Notowania Subindeksów FAO

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x