sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Groźby Rosji przyniosły odbicie notowań zbóż od połowy minionego tygodnia

spot_img

Początek tygodnia (01 – 05.05.2023) przyniósł kontynuację przecen kontraktów na unijne zboża. Do zmiany kierunku notowań doszło w środę. Tego dnia paryska sesja zaczęła się od ustanowienia nowych – kilkunastomiesięcznych minimów, po czym notowania ruszyły w górę, a wzrosty trwały do końca tygodnia. W konsekwencji kukurydza odrobiła większość przeceny z początku tygodnia, a pszenica zamknęła tydzień na niewielkim plusie.

Duże wybicie notowań

Czwartkowe wyhamowanie spadków na rynku ropy i wreszcie duże wybicie notowań tego surowca w piątek, wsparło wyceny unijnego rzepaku.

Na rynku walutowym dolar osłabił się w stosunku do euro, co dodatkowo wspierało wzrosty notowań w Chicago i ograniczyło skalę wybicia w Paryżu.

Obserwowana teraz fala wzrostowa widoczna w notowaniach zbóż tradycyjnie już związana jest z działaniami Rosji. W minionym  tygodniu wzrosty zaczęły się wraz z domniemanym atakiem ukraińskich dronów na Kreml, a podtrzymywane były niepewnością dalszego działania korytarza zbożowego na Morzu Czarnym po 18-maja (wtedy wygasa obecna umowa).

Pod wpływem obaw o przyszłą podaż ukraińskich zbóż najmocniej zyskiwała na wartości pszenica w Chicago i Paryżu. Fundusze hedgingowe, które zajmują olbrzymią pozycję krótką w pszenicy, odkupowały w ostatnich dniach kontrakty.

Runda rozmów w sprawie korytarza zbożowego

W piątek odbyła się kolejna runda rozmów w sprawie korytarza zbożowego, bez powodzenia. Żądań ze strony Rosji jest wiele, stąd zapewne negocjacje będą się toczyć do ostatniego dnia i w cale nie muszą skończyć się porozumieniem.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 05.05.2023):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x