niedziela, 1 sierpnia, 2021

Światowe ceny żywności spadły w czerwcu po 12 miesiącach wzrostów

-REKLAMA-spot_img

Indeks cen żywności FAO, który odzwierciedla międzynarodowe ceny najczęściej sprzedawanych artykułów spożywczych, osiągnął w czerwcu wynik 124,6 pkt. Oznacza to spadek miesięczny indeksu o 2,5%. Przypominam, że w maju wspomniany indeks cen żywności wzrósł o prawie 5% i był najwyższy od września 2011 roku. Na spadek cen żywności wpłynęły niższe ceny olejów roślinnych, zbóż i w małym stopniu przetworów mlecznych. Nadal rosły w czerwcu ceny mięsa i cukru.

Indeks cen żywności FAO:

Notowania poszczególnych subindeksów FAO:

Indeks cen zbóż – Ceny zbóż spadły w czerwcu o 2,6% w stosunku do 8-letniego szczytu z maja i były o 32,7% wyższe niż rok temu. Ceny kukurydzy w Argentynie spadły wraz ze wzrostem dostaw z ostatnich zbiorów w wyniku wyższych niż wcześniej oczekiwano plonów. Pomimo szkód spowodowanych przez suszę, trwające zbiory wywierają również presję na obniżenie cen kukurydzy w Brazylii. W Stanach Zjednoczonych ceny kukurydzy spadły pod koniec miesiąca, ponieważ opady polepszyły warunki upraw na niektórych obszarach. Wśród innych zbóż gruboziarnistych, międzynarodowe ceny jęczmienia i sorgo również spadły w czerwcu, spadając odpowiednio o 2,2%. i 4,9%. Ceny pszenicy na rynkach międzynarodowych nieznacznie spadły (-0,8%) w czerwcu, ale pozostały powyżej ubiegłorocznych wartości o ponad 31%. Korzystne perspektywy globalne, wspierane przez poprawę perspektyw produkcyjnych u wielu kluczowych producentów, przeważyły ​​nad presją zwyżkową wywołaną suchymi warunkami mającymi wpływ na uprawy w Ameryce Północnej.

Indeks cen olejów roślinnych spadł w czerwcu aż o 9,8% (pierwszy raz po 12 miesiącach wzrostów). Znaczny spadek (miesiąc do miesiąca) wynika głównie z niższych cen olejów palmowych, sojowych i słonecznikowych. Po wzrostach przez dwanaście kolejnych miesięcy, międzynarodowe notowania oleju palmowego spadły w czerwcu, głównie pod wpływem spodziewanych sezonowych wzrostów produkcji w wiodących krajach produkujących oraz braku świeżego popytu importowego. Tymczasem przytłumiony światowy popyt importowy wywarł również presję na obniżenie cen oleju sojowego i słonecznikowego. W przypadku oleju sojowego na ceny dodatkowo ciążyły oczekiwania dotyczące niższego niż wcześniej oczekiwanego wykorzystania przez producentów biodiesla w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jedynie ceny oleju rzepakowego oparły się presji spadkowej w oczekiwaniu na wzrost popytu w UE.

Indeks cen produktów mlecznych spadł w czerwcu o 1,0% (po 12 miesiącach wzrostów). Nadal ceny są o 22% powyżej wartości wskaźnika w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. W czerwcu spadły międzynarodowe notowania wszystkich produktów mleczarskich reprezentowanych w indeksie, przy czym największy spadek odnotował masło, czemu sprzyjał szybki spadek światowego popytu importowego oraz niewielki wzrost zapasów, zwłaszcza w Europie. Ceny pełnego mleka w proszku spadły z powodu mniejszych zakupów przez Chiny. Międzynarodowe notowania sera i odtłuszczonego mleka w proszku nieznacznie spadły również ze względu na zmniejszony globalny popyt importowy przy nieco wyższych dostawach eksportowych z głównych regionów produkcyjnych.

Indeks cen mięsa wzrósł w czerwcu o 2,1% (9 miesiąc z rzędu) i 15,6% w skali 12 miesięcy (najmniej spośród wszystkich grup). W czerwcu wzrosły notowania cen wszystkich gatunków mięsa reprezentowanych w indeksie, głównie pod wpływem silnego globalnego popytu importowego, ponieważ wzrost importu do niektórych krajów Azji Wschodniej zrekompensował spowolnienie zakupów mięsa w Chinach, zwłaszcza wieprzowiny.

Indeks cen cukru wzrósł o skromne 0,9% w czerwcu i był najwyższy od marca 2017 roku. Niepewność co do wpływu niekorzystnych warunków pogodowych na plony w Brazylii (największy światowym eksporter cukru), wywarła presję na wzrost cen. Niedawny wzrost cen ropy naftowej i aprecjacja brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego w czerwcu dodatkowo wsparły światowe notowania cukru. Wyższe ceny energii skłaniają producentów w Brazylii do przestawiania większej ilości rozdrabniania trzciny cukrowej na produkcję etanolu, podczas gdy silniejsza waluta ma negatywny wpływ na eksport. Z drugiej strony dobre perspektywy produkcji i eksportu w Indiach częściowo zrównoważyły ​​ogólną presję na wzrost międzynarodowych cen cukru i zapobiegły większym miesięcznym wzrostom.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

-REKLAMA-spot_img
Poprzedni artykułCo czeka nasiennictwo w UE?
Następny artykułAgregat firmy LEMKEN
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły