sobota, 24 lutego, 2024

Agregat firmy LEMKEN

spot_img

Specjalizująca się w profesjonalnej obsłudze upraw roślin  Firma LEMKEN przygotowała nową wersję Agregatu uprawowo siewnego ze zbiornikiem przednim.

Zastosowany tu system przedniego zbiornika typu Solitair 23+  i listwy siewnej OptiDisc 25 dzięki unikalnym funkcjom daje rolnikom wiele nowych możliwości.

ISOBUS i siew z terminala

Jedną z zastosowanych tu funkcjonalności jest możliwość współpracy i wymiany danych (np. z ciągnikiem), w ramach systemu  ISOBUS. Użycie technologii ISOBUS to w przypadku przednich zbiorników typu Solitair 23+ prawdziwa nowość. Dzięki niemu ustawienia takie jak ilość wysiewu lub sterowanie sekcjami, można wprowadzać z terminala ciągnika za pomocą sterowania MegaDrill. Odciąża to kierowcę i zapewnia możliwość siewu bez nakładania się jego pól. Daje to też możliwość efektywnego wykorzystania zasobów roboczych z użyciem maksymalnie czterech sekcji.

Zalety przedniego układu

Powyższe rozwiązania wraz z broną wirnikową typu Zirkon 12 i szyną siewną Optidisc 25, oraz przednim zbiornikiem Solitair 23+ konstruktorzy Firmy LEMKEN zebrali w kompaktową i zwrotną konstrukcję siewnika. Tego rodzaju rozwiązanie zapewnia lepsze rozłożenie ciężaru maszyny w porównaniu z systemami urządzeń montowanych z tyłu. W efekcie mniejsze ciągniki mogą być również używane do wydajnej obsługi tego typu maszyn. 

Dodajmy, że przedni zbiornik nadaje się zarówno do siewu nasion jak i do nawożenia. Natomiast połączenie z siewnikiem punktowym Azurit to idealne rozwiązanie w przypadku siewu kukurydzy.

Szyny siewne OptiDisc

Poza dostępnymi już wcześniej wersjami składanych szyn o rozpiętości 4 i 4,5 m, szyna siewna typu OptiDisc dostępna jest teraz także w wersjach sztywnych 3 i 4 m i składanych 5 i 6 m. Nowe siewniki wyposażono również w dodatkowe podwozie do jazdy po drogach. W tym przypadku koła podporowe odciążają tylną oś ciągnika nawet o 3,5 tony, dzięki czemu nie przekracza się maksymalnego dopuszczalnego obciążenia osi i masy całkowitej ciągnika. Należy też wiedzieć, że wózek pomocniczy można zablokować i odblokować w kilku prostych krokach.

Redlice zawsze na swoim miejscu!

Jak podkreślają specjaliści Firmy LEMKEN sercem szyny siewnej OptiDisc 25 są wypróbowane i przetestowane redlice dwutarczowe prowadzone na równoległoboku. Przy siewie w mulcz (siew bezpośredni), lub uprawie konwencjonalnej rolka regulacji głębokości umieszcza nasiona dokładnie na zadanej głębokości. A nacisk redlic można zmieniać mechanicznie lub hydraulicznie i to niezależnie od głębokości odkładania.

Dodajmy też, że przedni zbiornik Solitair 23+ Firmy LEMKEN jest już dostępny na rynku, a nowe szyny siewne OptiDisc 25 pojawią się na już w styczniu 2022 roku. 

Źródło i foto: Materiały Firmy LEMKEN

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x