piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Co czeka nasiennictwo w UE?

Tylko do 13 lipca trwają konsultacje w sprawie nowelizacji przepisów UE dotyczących roślinnego i leśnego materiału rozmnożeniowego. Celem konsultacji jest ujednolicone przepisów we wszystkich krajach członkowskich przy jednoczesnym dostosowane do  celów politycznych Europejskiego Zielonego Ładu.

Komisja Europejska przygotowała dokument Inception Impact Assesment dotyczący dostosowania prawodawstwa UE w zakresie materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin i leśnego materiału rozmnożeniowego do celów politycznych Zielonego Ładu i związanych z nim strategii „Od pola do stołu” oraz unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.

Ta zmiana ma na celu:

  • dostosowanie prawodawstwa UE dotyczącego materiału roślinnego i rozmnożeniowego do celów politycznych Zielonego Ładu i jego gospodarstw rolnych, bioróżnorodności, adaptacji do klimatu, strategii cyfrowych i leśnych,
  • wspierać rozwój techniczny, zrównoważone i odporne na zmiany klimatu systemy rolno-spożywcze i lasy oraz chronić bioróżnorodność i zasoby genetyczne roślin i lasów
  • usunąć bariery w handlu na jednolitym rynku.

Na podstawie przeprowadzonej oceny wpływu można by opracować plan wdrożenia a tam gdzie konieczne, można opracować wytyczne. Nie zwlekajcie. Plan działania otwarty jest tylko do 13 lipca. Informacje zwrotne będą brane pod uwagę przy dalszym rozwoju i dopracowaniu inicjatywy. 

Źródło:ec. europa.eu
zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x