czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Susza zdewastowała uprawy pszenicy w Argentynie

spot_img

Według najnowszych prognoz zbiory pszenicy w Argentynie spadną w tym sezonie o połowę. Giełda Rosario obniżyła w ostatnich dniach swoje szacunki krajowych zbiorów pszenicy do tylko 11,8 mln ton w porównaniu do 15,5 mln ton prognozowanych przez USDA i 23 mln ton rok wcześniej.

Susza w Polsce. Apele to za mało, potrzebna jest edukacja

Konsekwencją będzie również znaczne obniżenie eksportu pszenicy z Argentyny w sezonie 2022/23. Wielkość ta może spaść o ponad połowę w porównaniu z rokiem ubiegłym, do zaledwie 7 mln ton (10 mln ton według USDA) w wyniku ograniczenia produkcji. Jeśli prognozy się zmaterializują Argentyna zanotuje najmniejsze zbiory pszenicy i najniższy eksport od sezonu 2015/16.

Giełda zbożowa w Buenos Aires jes nieco bardziej optymistyczna z prognozą produkcji pszenicy w Argentynie na poziomie 12,4 mln ton.

Argentyna była w sezonie 2021/22 szóstym na świecie eksporterem pszenicy, a największym odbiorcą tego zboża była tradycyjnie Brazylia.

Produkcja pszenicy w Argentynie według USDA (mln ton):

Andrzej Bąk
Źródło: Giełda Zbożowa Rosario, USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x