wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wiceminister rolnictwa znów „zabłysnął”. Janusz Kowalski zachęca rolników do sprzedaży słomy na opał

spot_img

Nie zdążyliśmy dobrze zapomnieć o wywiadzie wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego, w którym został poproszony o rozpoznanie gatunków zbóż ze zdjęcia, a już polityk opublikował w sieci kolejny materiał, który dobitnie obnaża niewiedzę z zakresu rolnictwa.

fot. @JKowalski_posel/Twitter, Canva

Słoma zbożowa i rzepakowa nowym źródłem dochodów?

Wiceminister Kowalski, w garniturze i zielonym kasku na głowie, chwali się na swoim profilu na Twitterze wizytą w grudziądzkiej elektrociepłowni, prezentując na nagraniu snopki słomy rzepakowej, zbożowej i jak mówi „siana”, które nota bene na siano nie wygląda.

Zdaniem polityka, sprzedaż słomy na cele opałowe może być kolejnym źródłem dochodów w rolnictwie. Co więcej, polityk uważa, że słoma jest ekologicznym źródłem energii.

Brak obornika i sprzedaż słomy to okradanie własnego gospodarstwa

Jako portal rolniczy czujemy się w obowiązku zająć głos w tej sprawie. Oczywistym jest, że każdy dbający o żyzność gleby rolnik nie powinien decydować się na wynoszenie resztek pożniwnych z pola, tym bardziej, jeżeli nie planuje w to miejsce stosowania obornika!

Przy spadającym pogłowiu trzody chlewnej, obornik zaczyna stawać się towarem deficytowym. Podobnie wygląda to w przypadku pomiotu kurzego. Nasi czytelnicy zgłaszają nam, że czas oczekiwania na dostawę pomiotu to nawet ponad 2-3 tygodnie, w zależności od regionu.

Biorąc także pod uwagę absurdalnie wysokie ceny nawozów mineralnych i ich ograniczoną dostępność oraz unijne strategie dotyczące m. in. redukcji stosowania nawozów mineralnych, to sprzedaż słomy na cele opałowe jest jawnym okradaniem samego siebie!

Wartość nawozowa słomy

Przypomnijmy, że słoma to wartościowy nawóz organiczny, a prawidłowo zagospodarowane resztki pożniwne mogą być źródłem składników pokarmowych i wzbogacają materię organiczną, a przez to pośrednio, żyzność gleby.

Wykorzystanie składników pokarmowych z 1 tony słomy w pierwszym roku po wprowadzeniu jej do gleby to w zależności od rodzaju słomy ok. 6-18 kg azotu, 3-6 kg fosforu, 40-75 kg potasu i 4-8 kg magnezu.

Dobrze zagospodarowane, wymieszane z glebą resztki pożniwne podlegają w glebie procesom mineralizacji i humifikacji, w wyniku czego udostępniane są z nich składniki pokarmowe oraz tworzona jest próchnica glebowa, której nie można budować stosując zamiennie nawozy mineralne!

Może zamiast szukania „nowych” źródeł dochodu w gospodarstwach rolnych, lepiej byłoby, gdyby resort skupił się na nieutrudnianiu prowadzenia działalności rolniczej i reprezentował w końcu interesy rolników.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
juzef
juzef
1 rok temu

Typowy debil!

Rolnik
Rolnik
1 rok temu

Może by tak sprawniej zacząć wypłacać dopłaty? Zaraz grudzień a pomimo tego, że od dłuższego czasu niczego nie zmieniałem, dopłat jeszcze nie ma na koncie. I jak tu mam coś zaplanować jak nawet nie wiem kiedy pieniadze wpłyną?!

Wincy biurokracji.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x