poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Strategie Grains obniża prognozę zbiorów pszenicy w UE wraz z rozpoczęciem żniw

spot_img

W swojej czerwcowej prognozie firma analityczna Strategie Grains obniżyła oczekiwane zbiory pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej o 1,7 mln ton (ze względu na niższe plony na początku żniw) do 121,8 mln ton, co stanowić będzie najniższy poziom od czterech lat.

Zbiory pszenicy i jęczmienia rozpoczęły się w tym miesiącu w południowej Europie i jak dotąd wskaźniki plonów są mieszane, podaje Strategie Grains.

W UE zapowiadają się najniższe od 4 lat zbiory pszenicy

Prognoza zbiorów pszenicy miękkiej w UE jest o 3,6% niższa od ubiegłorocznej i będzie najniższa od sezonu 2020/21, na który wpływ miały także ulewne deszcze w okresie wegetacyjnym.

Strategie Grains spodziewa się, że największy spadek produkcji w porównaniu z zeszłym sezonem nastąpi we Francji ze względu na ulewne deszcze, gdzie zasiewy pszenicy miękkiej spadną o ponad 7%. Ograniczenia produkcji spodziewane są także w Niemczech, Polsce i na Węgrzech.

Produkcja jęczmienia powinna wzrosnąć o 10% – r/r

Firma doradcza obniżyła również swoją prognozę zbiorów jęczmienia w UE w tym roku do 52,2 mln ton z 53,0 mln ton w zeszłym miesiącu, choć nadal będzie ona o 10% wyższa niż w zeszłym roku zbiory jęczmienia dotkniętego suszą, które wyniosły 47,5 mln ton.

W raporcie stwierdza się, że w Hiszpanii, która wychodzi z dotkliwej suszy w zeszłym roku, początkowe wyniki plonów na południu są dobre, ale oczekuje się, że w miarę postępu żniw na północy ich poziomy będą spadać. Wyniki plonów w Rumunii były jak dotąd zróżnicowane, blisko średniej w Słowenii i Chorwacji, ale rozczarowujące w północnych Włoszech,.

Eksperci przewidują, że w roku gospodarczym 2024/25 Rumunia zbierze rekordowe 10,45 mln ton pszenicy, nieco poniżej prognozy z początku tego roku.

Warto zauważyć, że Zagraniczna Służba Rolnicza (FAS) Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przewiduje, że sprzyjająca pogoda doprowadzi Bułgarię do zwiększenia produkcji pszenicy do 6,9 mln ton pomimo 4% zmniejszenia powierzchni upraw pszenicy.

Oczekuje się, że mniejsze spodziewane zbiory w UE w połączeniu z przewidywanym ograniczeniem dostaw z Morza Czarnego znacznie zmniejszą zapasy w UE z wysokiego poziomu w tym sezonie do „raczej niestabilnego” poziomu w sezonie 2024/25, jak podaje firma konsultingowa.

Produkcja unijnej kukurydzy będzie zbliżona do ubiegłorocznej

Strategie Grains obniżyło prognozę zbiorów kukurydzy w UE w tym roku do 62,6 mln ton z 63,3 mln ton, co pozostaje na poziomie ubiegłorocznym.

Źródło: graintrade-com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x