środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Amerykańska kukurydza najtańsza od 2020 r.

spot_img

Notowania amerykańskiej kukurydzy spadły w piątek w Chicago do najniższego poziomu od trzech i pół roku, pod wpływem dwóch raportów Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), które informowały o większym niż oczekiwano areale i zapasach.

Kontrakt lipcowy na giełdzie w Chicago stracił na wartości 4% do 3,972 dolarów za buszel (około 25 kg). Spadek nastąpił zaraz po publikacji przez USDA raportu, według którego w tym roku farmerzy zasiali około 37 mln hektarów kukurydzy.

Notowania najbliższej serii na amerykańską kukurydzę (usd/100 buszli):

Obszar amerykańskiej kukurydzy obniżył się mniej niż oczekiwano

To o 1,6% więcej niż pierwsze projekcje prezentowane przez USDA pod koniec marca. Gdyby te szacunki się potwierdziły, powierzchnia upraw kukurydzy nadal byłaby niższa (-3,3%) niż przed rokiem, ponieważ znaczna część przeniesionych gruntów została przeznaczona pod uprawę soi (+ 3% – r/r).

Zapasy kukurydzy wzrosły w USA o ponad 1/5 w skali roku

Co więcej, USDA szacuje, że zapasy kukurydzy na dzień 1 czerwca wyniosą 126,8 mln ton, co oznacza wzrost o prawie 22% w porównaniu z rokiem ubiegłym w tym samym czasie.

Areał pszenicy w USA jest poniżej oczekiwań, ale zapasy wzrosły aż o prawie 1/4 w skali roku

USDA szacuje, że w 2024 r. powierzchnia upraw pszenicy będzie wynosić 19,1 mln ha. To o 0,5% mniej niż pierwotnie szacowano, a także mniej niż oczekiwał rynek. Jednak zapasy pszenicy wzrosły w USA o 23% w porównaniu z 2023 r.

W sezonie 2023/24, który zakończył się w USA pod koniec maja, eksport amerykańskiej pszenicy spadł o ponad 5% w porównaniu z sezonem poprzednim, ponieważ często przegrywał w konkurencji z rosyjskim zbożem.

Źródło: USDA, barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x